SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov, Poroşenko'nun "Ukrayna vatandaşlığından çıkarılacaklar" açıklaması hakkında konuştu

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov, Ukrayna Parlamentosu’nun Poroşenko’nun sunduğu yasa tasarısını incelerken belgeyi yasalara uygun şekle getireceği kanaatinde olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2018 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2018 13:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov, Poroşenko'nun "Ukrayna vatandaşlığından çıkarılacaklar" açıklaması hakkında konuştu

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından parlamentoya sunulan yasa tasarısının görüşülüp tamamlanması gerektiğini ifade etti.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun parlamentoya sunduğu Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenen sözde başkanlık seçimlerine katılan vatandaşların Ukrayna vatandaşlığından çıkarılmasını öngören yasa tasarısını yorumlayan Refat Çubarov, kişisel Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Ukrayna vatandaşlığının kaybedilmesi için esaslar başta olmak üzere yasa tasarısında teklif edilen bazı yeni hükümler, geçici olarak işgal edilen Kırım halkının öfkesine sebep olacak. İnsanların bazıları işgalciler tarafından zorlandığı için yaptı bu eylemleri, vatandaşlıktan çıkarılması için gerekçe değildir. Örneğin, Rus işgalcilerin Kırım’da ikamet eden bir genci askere çağırması veya işten atılma tehdidi altında Rus işgalci yönetim tarafından düzenlenen yasa dışı seçimlere katılması bazen mecburiyettir” diye kaydetti.169530Ukrayna Parlamentosu'nun söz konusu yasa tasarısını incelerken durumun Ukrayna yasalarına uygun hale getireceğinden emin olduğunu dile getiren Çubarov, “Söz konusu yasa tasarısı Ukrayna Parlamentosu'nun komitelerinde ve oturumunda incelenirken tüm teklif edilen kanunların, “Ukrayna’nın Geçici Olarak İşgal Edilen Bölgesinde Hukuki Rejim ve Vatandaşların Hak İle Özgürlüklerinin Sağlanması İle İlgili” yasada belirlenen devletin ilkesel yaklaşımlarına uygun hale getirileceğinden eminim” diye devam etti.
 
Refat Çubarov, söz konusu yasa tasarısının, Ukrayna Parlamentosunun İnsan Hakları, Ulusal Azınlıklar ve Etniklerarası İlişkiler Komitesi tarafından incelendiğini belirtti.
 
Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından sunulan 8297 sayılı yasa tasarısı Ukrayna Parlamentosu'nda kayda geçirildiği bildirilmişti. Söz konusu yasa tasarısı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenen sözde başkanlık seçimlerine katılan vatandaşların Ukrayna vatandaşlığından çıkarılmasını öngörüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.