SON DAKİKA
Hava Durumu

Çubarov: Rusya, Kırım Tatarları arasında kendi “Kadırov’unu” arıyor

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2014 16:10
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2014 15:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çubarov: Rusya, Kırım Tatarları arasında kendi “Kadırov’unu” arıyor

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rusya yönetiminin Kırım Tatarlarını kontrol edebilecek kukla lider aradığını iddia etti.

Rusya hükümetinin Kırım nüfusundan her gün sadakat göstermesini talep ettiğini belirten Refat Çubarov, Ukrinform haber ajansına verdiği demeçte, “Eğer bunu yapmıyorsanız, siz düşmansınız. Kırım yönetimi öğretmen, gazeteci, farklı kuruluşların yöneticileri ve diğerlerinden itaat etmesini talep ediyor. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) temsilcileri insanlarla “sohbetler” yapıyor. Her şey o kadar hareketli geçiyor ki “Kırım Bizim”in eski yanlıları bile problemlerle karşı karşıya kalıyor” dedi.

Rusya yönetiminin, Kazan Tatarları aracığıyla Kırım Tatarlarına baskı uygulama fikrinden vazgeçtiğini ifade eden Çubarov, “FSB’de, tarih ve rejimle mücadele deneyimini dikkate alarak Kırım Tatarlarının Rusya’nın Kazan Tatar, Türk ve hatta Müslüman dünyasının başına geçebileceğini, bunun da şimdiki yönetim için tehdit oluşturacağını düşündüler. Oysa, bu aklımıza bile gelmemişti” diye kaydetti.

Şimdi Rusya’nın, olayların “Çeçen senaryosuna” göre gelişeceği kanaatinde olduğunu dile getiren Refat Çubarov, “Onlar Kırım Tatarları arasında, halkı üzerinde kontrolü garantileyebilecek insanları arıyorlar. Ramzan Kadırov gibi insanları. Rusya hükümeti, sadece böyle kukla yönetimle ilişki kuracak” tahmininde bulundu.

Böyle bir modelin geleceğinin olmadığı fikrinidile getiren Çubarov, “Şimdilik Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmayarak onun, kendi insanlarını getirerek yeni imajı üzerinde çalışacaklar” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.