SON DAKİKA
Hava Durumu

Cumhurbaşkanı'ndan bedelli açıklaması: "Ekim'den önce de olabilir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’nden dönüşte gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2018 01:35
Haber Güncellenme Tarihi: 14.07.2018 01:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Cumhurbaşkanı'ndan bedelli açıklaması: "Ekim'den önce de olabilir"

Brüksel'de toplanan NATO Zirvesi dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

Merkel ile görüşmesine değinen Erdoğan Mülteci Anlaşması'nın gündeme geldiğini belirterek, "Sayın Merkel ile ikili ilişkilerimizi, Avrupa Birliği sürecini ve bölgesel konuları ele aldık. İkili ekonomik ilişkilerimizin özellikle geliştirilmesini aramızda değerlendirdik. Bunların başında savunma sanayii işleri var. Mutabakatımız var. İkili ekonomik ilişkileri çok daha yoğun şekilde geliştireceğiz. Görüşmemizde, Mülteci Anlaşması gereği Türkiye’ye aktarılması gereken fonlar da gündeme geldi. Bu fonların bize aktarımının hızlandırılması gerektiğini söyledik. Biliyorsunuz 3 + 3 milyar Euro gibi bir rakamdı. Bunun birinci dilimiyle ilgili verilen söz maalesef henüz yerine getirilmedi. Harcanan rakam 957 milyon Euro seviyesinde. İkinci dilim zaten yok ortada. Bunları Sayın Merkel’e söylediğimiz gibi Sayın İtalya Başbakanı’na da söyledik, aynı şekilde Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Macron’a da söyledik." dedi. 

"BİR TÜR GLADİO OLAYI OLABİLİR"

Merkel ile görüşmesinde NSU davasına da değinildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Evet, NSU davasına da değindik. NSU davasında çıkan kararın tatmin edici olmadığını söyledik. Bu bir tür Gladio olayı olabilir, bunun derinine inilmesi gerekir. Sadece o kadının müebbet alması, mazlum mağdur aileleri tatmin etmeyecektir. Bu işin sıradan bir olay olmadığını düşünüyoruz. Konunun tüm boyutlarıyla araştırılması gerektiğini söyledik. Kendileri de çok farklı düşünmüyorlar. Örgütün öldürdüğü insan sayıları ortada. Bir kişiye müebbet, diğerlerine 10, 5, 2, 3 yıl gibi hapis cezaları verildiğini görüyoruz. Bu tür bir karar elbette mağdur aileleri de bizi de tatmin etmiyor. Bunları Sayın Merkel’e açıkça ifade ettim. Terörle mücadele konusunda daha kararlı ve tutarlı bir tavır takınılması gerektiğini de belirttik. Almanya’daki FETÖ ve PKK mevcudiyeti konusundaki endişelerimiz devam ediyor. " ifadelerini kullandı. 

ADİL ÖKSÜZ MESELESİ ALMANYA ZİYARETİNE KALDI 

Adil Öksüz meselesinin gündeme gelip gelmediği sorusunu yanıtlayan Erdoğan, konunun Almanya ziyaretin kaldığını belirtti.

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN KARARNAME ÇIKABİLİR

Bedelli askerlikle ilgili soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedellinin beklenenden erken çıkabileceğini ifade ederek "Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanımız çalışmalarını yapacaklar, hazırlıklarını yapacaklar. “Bunu inşallah seçimden sonra ele alacağız” demiştim. Nasılı, nedeni, her şeyiyle, MSB yapacak çalışmayı. Ne kadar kişiyi kapsayacak, hangi yaş grupları arasında olacak, ücret ne kadar olacak, tüm bu konular belirlenecek. Zannediyorum en kötü ihtimalle yeni yasama döneminde açıklamış oluruz. O zamana kadar da hazırlıklarımızı bitirmiş oluruz. Belki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkarmayı da deneyebiliriz. O zaman daha erkene çekmiş oluruz." dedi.

"HEDEFİMİZ ABDNİN PYD VE YPG İLE İLİŞKİSİNİ KESMESİ"

ABD Başkanı Donald Trump'la görüşmesini aktaran Erdoğan, "Münbiç ve F-35’ler konusunu ele aldık. Münbiç anlaşması şu anda planlandığı şekilde ilerliyor. Tabii ki asıl hedefimiz ABD’nin PYD ve YPG ile bütün ilişkisini kesmesi. Şu anda öyle bir görüntü yok. Münbiç konusunda şu an gündemde olan şey PYD-YPG’nin Fırat’ın doğusuna gitmesi; ayrıca yüzde 90’ı Arap olan Münbiç’e, gerçek sakinlerinin yerleşmesini sağlamak. Geçen ay Mevlüt Çavuşoğlu Bey’in ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile yaptığı görüşmede belirlenen takvim çalıştığı sürece, temennimiz odur ki Münbiç asıl sahiplerine bırakılmış olacaktır. Şu anda bu yönde bir gayret var. 

F- 35 için son taksitle birlikte toplam 900 milyon doları ödemiş olacağız. 800 milyon doları zaten ödemiştik. 100 milyon dolar daha ödenecek birkaç gün içinde. Sayın Trump bu anlaşmanın aynen uygulanacağını söyledi. 'Konuyla ilgili olarak gerekli talimatları verdim' dedi. Beyaz Saray, Kongre’ye mektup gönderdi. Yaptırıma karşı olduğunu bildirdi." dedi.

NATO'DA 'AÇIK KAPI' İSTİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de katıldığı NATO Zirvesi’ni şöyle özetledi:
"Terörle mücadelede, müttefik ve ortaklarımızdan terör örgütleri arasında ayrım gözetmeksizin tam destek ve dayanışma beklediğimizi vurguladık. Türkiye’nin üzerine düşen sorumlulukları fazlasıyla yerine getirdiğine işaret ettik. Müttefiklerin güvenlik kaygılarının ciddiyetle ele alınmasının zorunluluğunu, bunun güvenliğin bölünmezliği ilkesinin gereği olduğunu belirttik. 

NATO’nun karşı karşıya kaldığı küresel sınamalara kendini uyarlamasına ve Avrupa Atlantik bölgesinde barış ve istikrarı korumaya yönelik önemli kararlar aldık. Bu çerçevede NATO’nun uyarlanmış komuta yapısı, müttefiklerin Afganistan’a desteğinin arttırılması ayrıca kararlaştırıldı.

Irak’ın terörle mücadele kapasitesini güçlendirmeyi de içerecek şekilde güvenliğine katkı sağlamak amacıyla bir eğitim misyonu başlatılmasına karar verildi. NATO’nun Irak’ta başlatacağı eğitim misyonuna komutan yardımcılığını üstlenecek olmamız Irak’ın istikrar ve güvenliğine atfettiğimiz önemin ve NATO’ya taahhüdümüzün somut bir tezahürüdür. 

Makedonya’ya NATO’ya üyelik müzakerelerine başlaması için davette bulunuldu. Bundan memnuniyet duyduk. Ülkemiz başından beri ittifakın açık kapı politikasını, Avrupa Atlantik Bölgesi’nde güvenlik ve istikrarı arttırmaya matuf stratejik bir araç olarak görmüş ve desteklemiştir. Türkiye, Bosna Hersek ve Gürcistan’ın ittifakla angajmanının geliştirilmesi konusunda azami gayret göstermiştir. Bu yıl sonuna kadar bunun bitirilmesi için gerekli görüşmeler devam ettirilecek. 

Zirvede ayrıca askeri risklerin azaltılması ve şeffaflığın sağlanması amacıyla Rusya ile siyasi ve askeri diyaloğun canlandırılması gereğine işaret ettik.

Avrupa Birliği’nin savunma ve güvenlik konularında ülkemize yönelik taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini de vurguladık."

MÜFTÜ SEÇİMİNE YEŞİL IŞIK YAKTI

Yunanistan Başbakanı Çipras’la yaptığı ikili görüşmeye değinen Cumhurbaşkanı görüşmenin iyi geçtiğini ifade ederek, "İyiydi. Çipras, iyi niyetli hareket ediyor, ilişkilerimizi geliştirme iradesi var. Mesafe almak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Çipras’la askeri meseleleri de konuştuk. Ayrıca Türk yatırımcıların oradaki yatırımlarına da değindik. Yunanistan’a kaçmış olan FETÖ’cü 8 askerin durumunu, sınır ihlali yaptıkları için Türkiye’de yargılanan iki Yunan askerlerinin durumunu da konuştuk. Ayrıca, Fethiye Camii, Atina’daki cami meselesi, bunların restorasyonunu konuştuk. Batı Trakya konusunu ciddi manada ele aldık. Batı Trakya’da atamayla değil, seçimle müftü gelmesi konusunu hatırlattık. İnşallah seçimle müftü olacak. “Hayır” demiyor, “Yeni sisteme geçeceğiz, atama olayını kaldıracağız” diyor. Yani bu konuda yeşil ışık yaktı diyelim..." dedi.

SURİYE'DE HEDEF SEÇİM

Suriye'yle ilgili bir geçiş süreci olup olmadığına dair soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Macron ile konuştuk. Merkel’e de söyledim. Bu konuda dayanışma içinde olmamız gerekiyor. 'Sadece Kobani’den geçip gelen 200 bin insanın halen bizde barındıklarını biliyor musunuz' dedim. Haberleri dahi yok. Suriye kuzeyinde terör bölgeleri oluşturulmasına müsaade edemeyiz. Hedef bir an önce Suriye’de sağlıklı bir seçim yapılmasını sağlamaktır. Koalisyon güçleri, Türkiye, Rusya, İran birlikte Suriye halkını seçime götürebilmeli." diyerek Suriye'de hedeflenenin seçimli bir geçiş olduğunu belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.