SON DAKİKA
Hava Durumu

Danimarka'dan İncirlik kararı

Danimarka, Suriye ve Irak’ta IŞİD ile mücadelede kullanılmak üzere İncirlik Üssü’nde konuşlandırdığı F-16 savaş uçaklarını geri çekme kararı aldı.

Haber Giriş Tarihi: 03.12.2016 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 03.12.2016 15:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Danimarka'dan İncirlik kararı

Danimarka’nın yeni göreve gelen Dışişleri Bakanı Anders Samuelsson ve Savunma Bakanı Claus Hjort Fredriksen F-16 savaş uçaklarını geri çekmeye karar verdi. Danimarka savaş uçakları bundan böyle sadece eğitim amacıyla kullanılabilecek.
 
Habertürk'ün haberine göre, F-16 savaş uçaklarını geri çekme kararını, uçakların donanımlarının yıpranmasına dayandıran Danimarka Dışişleri Bakanı Anders Samuelsson yaptığı açıklamada “Uçakların görev sürelerinin uzatılmasının anlamlı olup olmayacağını değerlendirdik. Buna değmediğine karar verdik. Yapacağımız katkıya karşın donanımların ne kadar yıpranacağı konusunda genel bir tartışma var. Şurası açık ki, bir planın sağlayacağı yararların yanında bırakacağı etkiyi de her zaman dikkate almalıyız” diye konuştu.
 
Danimarka bu yılın Haziran ayında Suriye ve Irak’ta IŞİD ile mücadele kapsamında koalisyon güçlerine katılmak üzere yedi tane F-16 savaş uçağı ve 120 askeri personelini Türkiye’ye göndermişti.
 
Bundan bir süre önce de Danimarka uçaklarının da katıldığı koalisyon güçlerince Suriye’de düzenlenen hava saldırısında Suriye askeri hedefleri vurulmuş, bunun yanlışlıkla gerçekleştiği açıklanmıştı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.