SON DAKİKA
Hava Durumu

Danimarka ve Hollanda, Ukraynalı pilotların F-16 eğitimine liderlik edecek

Danimarka ve Hollanda, ABD ile işbirliği içinde Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçaklarının eğitim hususunda sürece liderlik edeceği öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2023 00:13
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2023 00:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Danimarka ve Hollanda, Ukraynalı pilotların F-16 eğitimine liderlik edecek

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, 25 Mayıs 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya F-16 tedariği ve Ukrayna ordusunda pilotların eğitimi hususunda açıklama yaptı.

Danimarka ve Hollanda'nın ABD ile işbirliği içinde Ukraynalı pilotların eğitimi konusuna liderlik edeceğini belirten Austin, ayrıca Norveç, Belçika, Portekiz ve Polonya'nın eğitime katkıda bulunmaya hazır olduğunu kaydetti. 

DANİMARKA VE HOLLANDA, UKRAYNALI PİLOTLARIN EĞİTİME ÖNDERLİK EDECEK

Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun Rammstein formatındaki 12. toplantının ardından basın açıklaması yapan ABD'li Bakan,  "Bugünkü toplantıda birkaç müttefik ve ortak, Ukraynalı pilotları F-16 da dahil olmak üzere dördüncü nesil savaş uçakları konusunda eğitme planlarını tartıştı" dedi. Austin'e, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de eşlik etti.

Bakan Austin, Ukrayna'ya F-16 tedariğine ABD'nin onay vermesiyle ilgili, "Ukrayna hava sahası halen oldukça zor bir hava sahası. Dolayısıyla Ukrayna’nın kendini, alt yapılarını ve halkını korumasına odaklandık, hava savunma kabiliyetine o nedenle vurgu yaptık." dedi.

Ukrayna ordusuna F-16 eğitimi sağlama konusunda Avrupa koalisyonuna liderlik etmeye karar veren Danimarka ve Hollanda'ya özel teşekkür eden Austin, ABD ve müttefik ülkelerin eğitim hususunda programı belirleyeceği kaydedildi. 

Ukrayna'nın güvenliğine yönelik uzun vadeli taahhüdün önemli bir örneği olarak Ukraynalı pilotlara F-16 eğitiminin önemine dikkat çeken ABD'li Bakan, "Yakında daha fazla ülkenin bu önemli girişime katılmasını bekliyoruz" dedi.

ABD'DEN UKRAYNA'YA F-16 TEDARİĞİNE ONAY

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 21 Mayıs 2023 tarihinde Avrupa ülkelerinin Ukrayna'ya F-16 tedarik etmesine onay verdi. ABD yönetimi, Batılı müttefiklerine aralarında Amerikan imalatı F-16’ların da bulunduğu ileri savaş uçaklarının Ukrayna’ya vermesine müsaade edeceğini açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün ABD'nin Ukrayna'ya tedarik edeceği F-16 savaş uçaklarının Ukraynalı pilotlara eğitim verilmesinin ardından sağlanacağını kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.