SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanlığı “Hocalı Soykırımı”nı kınadı

Türkiye, Hocalı Soykırımı’nı ve Azerbaycan topraklarının Ermenistan tarafından yıllardır süren işgalini kınadı.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanlığı “Hocalı Soykırımı”nı kınadı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Hocalı Soykırımı’nın 26. Yılı vesilesiyle bir yazılı açıklama yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığından bugün (26 Şubat) yapılan yazılı açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri tarafından, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrine düzenlenen saldırıda, kadın ve çocuklar dahil yüzlerce Azerbaycan vatandaşı katledilmiş ve yaralanmış, binden fazla insan da esir alınmıştır. Kayıpların akıbeti ise bugüne kadar öğrenilememiştir. Sivil halka yöneltilen bu insanlık dışı saldırganlık, tüm dünya kamuoyunun hafızasına kazınmış ve vicdanlarda derin yaralar açmıştır. Bugün halen Azerbaycan topraklarının beşte biri Ermenistan’ın işgali altındadır. Bir milyondan fazla Azerbaycanlı kendi ülkesinde mülteci olarak yaşamaktadır.

Türkiye olarak, Azerbaycanlı kardeşlerimizin bundan 26 yıl önce Hocalı’da karşı karşıya kaldıkları hunharca saldırı ve katliamı her zaman kalbimizin en derinlerinde hissediyor, bu acıyı paylaşıyoruz. Bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz.

Bu trajedide hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, tüm Azerbaycanlı kardeşlerimize en samimi başsağlığı dileklerimizi bir kez daha sunuyoruz.”

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.