SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünden, İsviçre’ye “Ermeni Anıtı” tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Cenevre'de açılacak "Ermeni Anıtı"na sert tepki gösterdi.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2018 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2018 15:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünden, İsviçre’ye “Ermeni Anıtı” tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Cenevre'de açılacak "Ermeni Anıtı"nın "sadece belediyenin sorumluluğunda sıradan bir imar meselesi olmadığına" dikkat çekerek "Ön yargılı ve bilgisiz bazı yerel siyasetçiler tarihe adeta at gözlüğüyle bakıyorlar" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, İsviçre'nin Cenevre kentinde bugün açılacak 1915 olaylarına ilişkin anıt hakkında Anadolu Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu.

Cenevre'deki bir parkta Cenevre Belediyesi ve İsviçre Ermeni toplumunun katılımıyla bugün "Ermeni Anıtı"nın açılışının yapılacağının anlaşıldığını söyleyen Aksoy, "Bu anıt bir sanat eseri olarak lanse ediliyor. Ancak bunun arkasındaki amaç 1915 olaylarını 'soykırım' olarak kabul ettirmek. Ermenilerin her zamanki tek taraflı tarih anlatısını mutlak gerçek olarak sunmak." diye konuştu.

 

“AİHM İSVİÇRE ALEYHİNE KARARLAR VERMİŞTİ”

Konuyla ilgili Federal Mahkeme süreci sonuçlanmadan bu anıtın açılmasının son derece manidar olduğuna dikkati çeken Aksoy, "Malum, 1915 olaylarının niteliği hakkında bir oydaşma yok. İsviçrelilerin de bunu çok iyi bilmesi beklenir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) İsviçre aleyhine kararlar vermişti geçmişte. Ön yargılı ve bilgisiz bazı yerel siyasetçiler, tarihe adeta at gözlüğüyle bakıyorlar. Objektif anlayıştan çok uzaklar." değerlendirmesinde bulundu.

Bu konunun dış politikaya yansıması olduğunu da vurgulayan Aksoy, şöyle devam etti: "Zira, İsviçre Konfederasyonu'nu da ilgilendiren hassas bir mesele. Dolayısıyla, bunu sadece Cenevre Belediyesinin sorumluluğunda olan sıradan bir imar meselesi olarak görmemiz mümkün değil. Anıtın, 'Cenevreliler ve Ermeni toplumunun ortak hafızasını yansıttığı iddia ediliyor. O zaman geçmişte Ermeni terör örgütlerinin Cenevre'deki saldırılarını da hatırlatmak gerekir. Sormak isterim: 'ASALA tarafından 1981 yılında şehit edilen Cenevre Başkonsolosluğumuz Sözleşmeli Sekreteri Mehmet Savaş Yergüz'ün anısını yaşatmak da Cenevre Belediyesi yetkililerinin aklına gelecek mi acaba?' "

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.