SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğu Halep'in yüzde 90'dan fazlası Esed rejimi kontrolünde

Suriye rejimine hava saldırılarıyla destek veren Rusya son 24 saat içinde 700 muhalifin teslim olduğunu ve şehirden 13 bin 300 kişinin kaçtığını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2016 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2016 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Doğu Halep'in yüzde 90'dan fazlası Esed rejimi kontrolünde

Suriye'de hükümet güçleri, Doğu Halep'te önemli bir ilerleme kaydetti. Ordu birlikleri son olarak, uzun süre tamamı muhaliflerin kontrolünde olan Doğu Halep'in Şeyh Said bölgesine girdi. Böylece Doğu Halep'in yüzde 90'dan fazlasının kontrolü Suriye rejimine geçti.

BBC'nin haberine göre, muhaliflere yakın olan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Doğu Halep'in Fardous ve Karam al-Daadaa mahallelerinde ise çatışmaların devam ettiğini aktardı.

Bölgedeki gazetecilere açıklama yapan Suriyeli komutanlardan Zaid al-Saleh, 'şehirde sürdürülen operasyonda sona gelindiğini, muhaliflerin teslim olmaları gerektiğini aksi takdirde öleceklerini' söyledi.

Suriye rejimine hava saldırılarıyla destek veren Rusya ise son 24 saat içinde 700 muhalifin teslim olduğunu ve şehirden 13 bin 300 kişinin kaçtığını bildirdi.

Bölgeden bildiren İngiliz Reuters ajansının bir muhabiri, "Bombalamalar gece boyunca bir dakika bile durmadı" açıklamasında bulunarak en yoğun çatışmaların yaşandığı günlerden birinin geride kaldığını aktardı.

 

"Halep'te kıyamet günü"

Şehrin Sukkari bölgesinden eski hükümet yetkilisi olan Abu Amer Iqab, Reuters haber ajansına, "İnsanlar ölümden kaçmak ve ruhlarını kurtarmak için bir sığınaktan diğerine koşuyor. Bugün Halep'te kıyamet günü, evet kıyamet günü" dedi.
Yüz binlerce sivilin muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerde yiyecek, içecek, su ve tıbbi desteğe erişimi olmadan yaşadığı tahmin ediliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, ordunun ilerleyişi sırasında 47'si çocuk olmak üzere 415 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

 

"Rusya sürekli olarak yalan söylüyor"

Diğer yandan Rusya, barış görüşmelerini aksatmakla suçlanıyor.

Brüksel'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Rus hükümetinin Halep'te ateşkesin müzakere edilmesiyle ilgili olarak 'sürekli yalan söylediğini' dile getirdi.

Paris'te haftasonu boyunca Suriye ile ilgili olarak devam eden görüşmelerin ardından Jean-Marc Ayrault, "Rusya bir yandan haydi müzakere edelim diyor, biz de bir ateşkese varmak için müzakere ediyoruz. Diğer yandan ise tamamen savaşa devam ediyorlar. Bunu (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esed rejimini kurtarmak ve Halep'in düşmesi için yapıyorlar" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.