SON DAKİKA
Hava Durumu

Donbas 2 şartın yerine getirilmesinden sonra finanse edilecek

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2014 08:49
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2014 08:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Donbas 2 şartın yerine getirilmesinden sonra finanse edilecek

Ukrayna Bölgesel Kalkınma Bakanı Vladimir Groysman, Ukrayna’nın, teröristlerin kontrolü altında bulunan Donetsk ve Lugansk bölgelerinde sadece meşru seçimlerin yapılması ve teröristlerin silahları bırakması şartlarının yerine getirilmesinden sonra bölgelerin finansmanını yenileyebileceğini ifade etti.

Vladimir Groysman, Ukrayna’nın bir gazetesine verdiği demeçte, “Teröristler kontrolü altında olan bölgeleri şimdi fiziki olarak finanse edemiyoruz. Bu, sadece meşru seçimlerin yapılması ve silahların bırakılmasından sonra yapılabilir. Doğudaki sakinlere karşı sert olsa da mantıklıdır” dedi.

İlgili konuda örnek getiren Groysman, “İşgal edilen bölgelerin sakinleri için çoktan 800 ton insani yardım hazır bulunuyor. Ancak bölgeye erişemiyoruz. Gerçek böyle, onların tercihi böyleydi” diye belirtti.

Söz konusu bölgelerde barış ve devletçiliği korumaya yönelik yolun uzun olacağını ifade eden Groysman, Donbas’taki durumu askeri eylemlerle çözmek mümkün olmadığını, müzakereler ile Avrupalı ve dünyadaki ortakların yardımıyla hem terörist ve bölgeyi hem de Rusya’yı etkileme stratejisi yöntemiyle çözülmesi gerektiğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.