SON DAKİKA
Hava Durumu

Donbas’ın iadesinde Çin'in oynadığı rol

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kendi ekonomik çıkarlarından dolayı Ukrayna’ya Donbas’ın iadesi hususunda yardımcı olabileceği ifade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2018 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2018 16:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Donbas’ın iadesinde Çin'in oynadığı rol

Ukrayna'nın eski Türkiye Büyükelçisi, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Diplomasi Akademisi Müdürü Sergey Korsunskiy, Donbas’ın yeniden Ukrayna’nın kontrolü altında iade edilmesine yönelik tüm mevcut stratejilerde Kiev’in dünyanın en etkili ülkelerden biri olan Çin’in tutumunu dikkate almadığını ifade etti.
 
QHA muhabirinin aktardığına göre Sergey Korsunskiy, Kiev’de 12 Şubat tarihinde düzenlenen Donbas’taki çatışmanın ele alındığı yuvarlak masa toplantısında konuyla ilgili açıklamada bulundu. 
 
Korsunskiy, “Bugünkü şartlarda Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde çoğunlukla Rusya’yı destekleyen Çin faktörünü hiç dikkate almıyoruz. Örneğin BM Güvenlik Konseyi’nde barış gücü ile ilgili tutumumuz için oylama yapılırsa oybirliği sağlanması gerekecek” diye kaydetti.
 
Çin Halk Cumhuriyeti’nin kendi ekonomik çıkarlarından dolay Ukrayna’ya Donbas’ın iade edilmesi için yardımcı olabileceği fikrini paylaşan Korsunskiy açıklamasına, “Örneğin Almanya koalisyon anlaşmasına Almanya’nın Donbas’taki altyapının onarılmasına yatırım yapmaya hazır olduğu ile ilgili bir madde eklenmişse Çin ile de bu konuda görüşmelerin yapılması gerektiğini, diğer projelerle birlikte yapılacak başka projelerin teklif edilmesi gerektiğini düşünüyorum, böylece Donbas geri alındığında Çinli şirketler de buna katılacak. Günümüzde Çin çok pragmatik bir dış politika izliyor ve ekonomik ilgisi doğarsa siyasi düzeyde de kimi destekleyecekleri konusunda tutumlarının gevşemesi beklenebilir” şeklinde devam etti.
 
5 Aralık tarihinde Çin-Ukrayna Hükümler Arası Komisyon’un 3’ncü toplantısında ortak faaliyet planı imzalandı. Söz konusu plana göre Çin, altyapı alanı başta olmak üzere Ukrayna’da bir dizi projenin hayata geçirilmesi için 7 milyar dolar ayırmayı planlıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.