SON DAKİKA
Hava Durumu

Duma Başkanı: Dünya Ukrayna'nın Kırım’ı ilhak ettiğini kabul etsin

Haber Giriş Tarihi: 09.10.2014 09:38
Haber Güncellenme Tarihi: 09.10.2014 09:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Duma Başkanı: Dünya Ukrayna'nın Kırım’ı ilhak ettiğini kabul etsin

Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin, uluslararası toplumunun, Ukrayna’nın 1991 yılında Kırım’ı ilhak ettiğini kabul etmesi gerektiğini iddia etti.

Moskovskiy Komsomolets gazetesinde yer alan habere göre, Sergey Narışkin, uluslararası toplumun, Ukrayna Parlamentosu milletvekillerinin Rus Dili hakkında yasayı iptal etme girişiminin ülkede başlayan protestoların nedenlerinden biri olarak tanımaya hazır olduğu savundu.

Sergey Narışkin, Yasama Kurulu’nun 8 Ekim tarihinde düzenlenen toplantısında yaptığı konuşmada, “Bunun, protestoların başlaması nedenlerinden biri olduğunu artık uluslararası uzmanlar da kabul ediyor. AGİT Parlamenterler Asamblesi toplantısında da bunu gördük” dedi.

Narışkin, Batı’nın gerçeği kabul etme hazırlığının, diyalogun gelişmesi umudunu güçlendirdiği fikrini paylaştı.

Ukrayna yönetiminin, uluslararası ve ulusal hukuku ihlal ederek Kırım’ı elde tutma girişiminin uluslararası toplum tarafından değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Narışkin, “Bu yüzden dünyanın, 1990’lı yıllarının başlarındaki olaylar, yani aslında Kırım’ın Ukrayna tarafından ilhak edilmesi ve 2014’te Kırımlıların kendi kaderini tayin etmesi arasındaki farkı anlaması açısından Kırım'ın tarihinin ayrıntılı analizinin yapılması çok önemli” dedi.

20 yıldan fazla Kiev yönetiminin, Kırım’da etnik gerginlik, güvensizlik ve düşmanlık ortamını oluşturma üzerine odaklandığını, tarih spekülasyonu yaptığını, yarımadada yaşayan hem Rus, hem Kırım Tatar halkının hem de diğer milliyet temsilcilerinin problemlerinin çözülmesiyle ilgilenmediğini belirten Narışkin, “Kiev, sakinlerinin birleşemediği ve önemli siyasi ve sosyo-ekomonik sorunlarını çözemediği yarımadaya ihtiyaç duyuyordu” şeklinde konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.