SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya satranç şampiyonu Kasparov: Kırım’ın ilhakı askeri suçtur

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2014 09:31
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2014 09:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dünya satranç şampiyonu Kasparov: Kırım’ın ilhakı askeri suçtur

2005'te emekliliğini açıkladıktan sonra siyasete yoğunlaşan eski dünya satranç şampiyonu Garri Kasparov, Kırım’ın ilhakını askeri suç olarak adlandırdı.

Rusya'nın muhalif liderlerinden Garri Kasparov, Rusya’nın, Kırım’ı ilhak ederek 1991 yılından beri üstlendiği uluslararası sorumlulukları ihlal ettiğini belirtti.

Bunun yanı sıra Rusya’da muhalefet temsilcileri olan Aleksey Navalnıy ve Mihail Hodorkovskiy’in, Rusya’nın Kırım’ı Ukrayna’ya geri vermemesi gerektiği yönündeki açıklamalarını yorumlayan Kasparov, muhalif politikacıların Rusya’daki kamuoyuna uyduğunu belirtti.

Garri Kasparov, “Rusya’da tamamen farklı iktidar konseptinden, Putin diktatörlüğünün demontajından ve demokratik devletin kurulmasından söz ediyorsak Rusya’nın hukukuna saygı duyduğumuz gibi uluslararası hukuka da saygı duymamız gerekiyor. Muhalefet, ülke içi iktidar suistimaline karşı çıkıyor. Fakat Kırım’ın ilhakı, Donbas’taki ayrılıkçı hareketlerin desteği ve Rus ordusunun saldırısı, son amacın Putin’in diktatörlük rejimini desteklemek olan suç politikasının devamı. Bu şeylerin birbirine bağlı olduğunun farkına varmamak yanlış” dedi.

Er ya da geç Rusya’nın bu durumdan nasıl çıkacağına ilişkin bir karar vermesi gerek olacağını belirten Kasparov, “Kırım meselesi acil bir şekilde çözülmez ise Rusya’nın Avrupa’ya entegrasyonu imkânsız olacak. Bu sorun, müzakere sorunu değil. Bir suç işlendi ve birinin cevap vermesi gerekiyor. Ayrıca Rusya'nın, bu durumdan ülke için minimum zararla çıkması gerekiyor” diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.