SON DAKİKA
Hava Durumu

“Düşman Ukrayna’yı içten istikrarsızlaştırmak istiyor”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Kremlin’in Kiev’de faaliyet göstermeleri için ajan gönderdiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2016 23:59
Haber Güncellenme Tarihi: 07.12.2016 00:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Düşman Ukrayna’yı içten istikrarsızlaştırmak istiyor”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna ordusunun Donbas bölgesinde düşmanın saldırılarını durdurduğunu ve Ukraynalı askerlerin söz konusu görevi mükemmel şekilde yerine getirdiğini, düşmanın açık saldırılardan ülkeyi içten istikrarsızlaştırmaya yönelik gizli faaliyetlere geçmesinin de bunun kanıtı olduğunu ifade etti.
 
Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü vesilesiyle 6 Aralık tarihinde düzenlen ödül töreninde konuşan Petro Poroşenko, bir yıl içinde Ukrayna ordusunun savaş kabiliyetinin büyük oranda arttığını belirterek “Görevleri yerine getirmeye hazır olan askeri üslerin sayısı yüzde 20 oranında arttı. 2016 yılında Ukrayna’da ve yurtdışında NATO ve Avrupa Birliği eğitimcilerinin katılımıyla düzenlenen tatbikatlar dahil olmak üzere 500’den fazla askeri tatbikat yapıldı” diye kaydetti.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığının Ukrayna’nın işgal edilen Kırım’a yakın bölgede düzenlediği tatbikata gösterdiği tepkinin, Kremlin’in Ukrayna’dan korktuğunun kanıtı olduğunu ifade eden Poroşenko, “Yapılan çalışmaların etkinliği, geçtiğimiz günlerde düzenlenen füze tatbikatında etkisini gösterdi. Tatbikat Moskova’nın biraz endişelenmesine neden oldu. Bu her şeyi doğru ve iyi yaptığımız anlamına geliyor” dedi.
 
2016 yılının başından bu yana 65.900 kişinin sözleşmeli askere alındığını dile getiren Cumhurbaşkanı Poroşenko, 2016 yılında şirketlerin yaklaşık 1300 yeni ve modernize edilen askeri araç ve donanımı orduya teslim ettiğini, ayrıca 700 aracın onarıldığını bildirdi.
 
Ukrayna’nın Batılı ortaklarının da askeri teçhizat sağladığına dikkat eden Poroşenko, “Günümüzde toplam 1,5 milyar dolar tutarında çeşitli savunma araçlarının Ukrayna'ya sağlanması ile ilgili 40’tan fazla sözleşme gerçekleştiriliyor” diye vurguladı.
 
Poroşenko’nun bildirdiğine göre Batı ülkeleri Ukrayna’ya zırhlı araçlar, insansız uçuş araçları, çeşitli gözetim ve iletişim araçları sağladı.
 
Rusya ile askeri çatışmanın başlamasından bu yana yaralanan kişilerin sayısının 7500’ü sivil olmak üzere 10 bine ulaştığını belirten Petro Poroşenko, 278 yaralanan askerin dünyanın 19 ülkesinde tedavi olduğunu ve günümüzde 257’sinin Ukrayna’ya döndüğünü aktardı.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun paylaştığı verilere göre, Donbas’ın işgal edilen bölgelerinde 700 Rus tankı, 1200 zırhlı araç, 1000 topçu sistemi ve 300 çok namlulu roketatar sistemi bulunuyor.
 
Konuşmasının arasından Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Donetsk Havalimanında ve İlovaysk yerleşim yerinin yakınında hayatını kaybeden 18 yaşındaki Ukraynalı askerler Andrey Snitko ve Sergey Tabalı’nın yakınlarına Ukrayna Kahramanı ödülünün altın yıldızını takdim etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.