SON DAKİKA
Hava Durumu

Enformasyon Bakanlığı’nın bütçesi Kırım ve Donbas’a harcanacak

Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’na ayrılan bütçeden ek fonların 2017 yılında Kırım ve Donbas’ın yeniden entegrasyonuna harcanacağı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2016 22:39
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2016 22:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Enformasyon Bakanlığı’nın bütçesi Kırım ve Donbas’a harcanacak

Kiev’de 22 Aralık tarihinde Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’nın 2016 yılındaki faaliyetleri ile ilgili rapora ilişkin düzenlenen basın toplantısında Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Artyom Bidenko, QHA muhabirinin sorusunu yanıtlayarak 2017 bütçesinde öngörülen finansmanın arttırılmasından dolayı Bakanlığın hangi faaliyetleri güçlendireceği konusunda bilgi verdi.
 
Artyom Bidenko, “2017 yılı için bütçenin metni henüz erişimde değil, ama bütçe tasarısında, Bakanlık için öngörülen finansmanınıbüyük bir kısmının kamu yayını için öngörüldüğü belirtildi. Tasarıda, ayrılan bütçenin harcamalarından ayrılması gereken bir tutar var, bundan dolayı Bakanlığa büyük bir fon ayrımı olmayacak. Bu harcamaların Kırım’ın ve Donbas’ın yeniden entegrasyonuna harcanacağı kesin. Yani söz konusu bölgelerde enformasyon altyapının yeniden tesis edilmesi, onlara yönelik programların hazırlanması. Bunların hepsi Prozorro sistemine göre şeffaf ihaleler yardımıyla gerçekleştirilecek. Bakanlığımızın “Kırım grubunun” 26 Şubat vesilesiyle programların hazırlanması, forumların, açık toplantıların düzenlenmesi gibi bir dizi etkinlik planladığını biliyorum, bu etkinliklerin düzenlenmesi için de finansman gerekecek” dedi.
 
Ukrayna Enformasyon Politika Bakanı’nın Donbas’ın Yeniden Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı Dmitriy Tkaçenko, bunun dışında uluslararası donörlerin yardımının çekilmesinin planlandığını bildirdi.
 
Tkaçenko, “Hem Donbas, hem Kırım ile ilgili yeniden entegrasyon stratejisi, uluslararası donörlerin yardımının çekilmesini öngörüyor. Bu konuda ön anlaşmalarımız var ve 2017 yılında bu alanda başarılara ulaşılacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
Daha önce QHA’ya açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, ilgili finansmanın bütçenin Kırım’dan Ukrayna’nın ana kısmına taşınmak zorunda kalan Kırım Tatarlarının yerleştirilmesi ve iskanı ile ilgili maddesinde öngörüldüğünü bildirmişti. Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun, 2017 bütçesinde Kırım Tatarlarının gereksinimleri ile ilgili konular için 35 milyon 480 bin grivna (1,3 milyon dolar) öngördüğü belirtildi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.