SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan: Rusya'nın Kırım'a el koymasını kabullenmedik

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2014 14:35
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2014 13:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Erdoğan: Rusya'nın Kırım'a el koymasını kabullenmedik

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Kırım'a el koymasını kabullenmediklerini ifade etti.

Erdoğan,  23 Ekim tarihinde Letonya'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını da cevapladı.

Erdoğan, bir gazetecinin "Türkiye coğrafya olarak Irak ve Suriye'deki sorunlar ile Ukrayna ve Kırım'daki sorunların arasında. Bu durumda Moskova ile ilişkileriniz nasıl etkileniyor, Putin'in politikalarını kınıyor musunuz?" sorusu üzerine de Türkiye açısından Irak-Suriye'nin güneyinde bir sıkıntı bölgesi olduğunu söyledi.

Türkiye açısından Ukrayna'daki gelişmelerdeki bir boyutun da Kırım olduğunu belirten Erdoğan, "Kırım'da Rusya'nın oraya el koyma konusu, 'orada bizim tarihi haklarımız' gibi yaklaşımlarını kabullenmediğimizi kendilerine ifade ettik. Bunu Sayın Putin'e de söyledik. Orada Kırım nüfusunun yüzde 14'ü Kırım Tatarıdır. Bunlarla ilgili tüm düşüncelerimizi kendileriyle paylaştık" diye konuştu.

Türkiye'nin bir NATO ülkesi olduğunu kaydeden Erdoğan, "NATO ülkesi olarak, bu noktadaki kanaatlerimiz de sonuç bildirgesinde yerini almıştır. Rusya'nın bölgede özellikle Ukrayna'ya yönelik ve Minsk sürecine yönelik attığı adımı da özellikle Başkan Poroşenko ile konuştuk. Aynı şekilde Sayın Putin'le de konuştuk. Artık, bu bölgenin bir barış havzası olarak devam etmesi gerektiğini, bu tür el koymaların, bu tür kan gözyaşı dökmenin hiçbir anlamı olmadığını da ifade ettik. Bu ifadelerimiz karşısında dünyadan da gelen birçok baskılar oldu" dedi.

"Şu anda bir barış sürecinin başlamış vaziyette" olduğunu söyleyen Erdoğan, "Temennimiz o dur ki bu barış süreci, artık sürekli olur ve Ukrayna üzerinde farklı tasarruflar yapılmaz. Görüşmelerimiz devam ediyor ve devam edecektir" bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.