SON DAKİKA
Hava Durumu

Ermenistan'da protestocular Sarkisyan'a karşı sokakta!

Ermenistan'da muhalifler bir haftadır sokakta. Parlamentonun, eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın başbakanlığını onaylamasına tepki gösteren protestoculara polis müdahale etti.

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2018 12:59
Haber Güncellenme Tarihi: 19.04.2018 14:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ermenistan'da protestocular Sarkisyan'a karşı sokakta!

Ermenistan'da parlamentonun, eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın başbakanlığını onaylamasına tepki gösteren muhalifler, protestoların 7. gününde yine sokaklarda.

Perşembe günü, Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki hükümet binalarına girişi engelleyen protestoculara polis, ses bombalarıyla müdahale etti. Olaylarda onlarca kişi de gözaltına alındı.

"BARIŞÇIL KADİFE DEVRİM"

Muhalif lider Nikol Paşinyan'ın çağrısıyla bir haftadır sokaklarda olan muhaliflerin sloganı, "Sarkisyan Başbakan Olmasın"dı.

Parlamento, protestolara rağmen Salı günü Sarkisyan'ın başbakanlığını onayladı. Kararın ardından yaklaşık 40 bin kişi tepki için sokaklara çıktı.

Muhalif lider Paşinyan, Erivan'da yaptığı konuşmada "Ülkede barışçıl kadife devrim başladı" ifadelerini kullandı. Başkent Erivan'da başlayan muhalif gösteriler ülke geneline yayıldı. Ülkenin ikinci büyük şehri Gümrü ve üçüncü büyük şehri Vanadzor'da da eylemciler sokaklara döküldü.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ

63 yaşındaki Sarkisyan, 2008 yılında Cumhurbaşkanı seçilmişti. Devlet başkanlığı için azami süre olan iki dönemi tamamladıktan sonra istifa eden Sarkisyan, iktidar partisi tarafından başbakanlığa aday gösterilmişti. Sarkisyan'ın adaylığı sırasında Ermenistan Anayasası'nda değişiklikler yapılmış ve geniş yürütme yetkileri başbakana devredilmişti. Rejimi değiştiren anayasal düzenlemeler 2015 yılında yapılan bir referandumla halkoyuna sunulmuş ve onaylanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.