SON DAKİKA
Hava Durumu

Ermenistan'daki protestolar Serkisyan'ın istifa etmesini sağladı!

Hükûmet karşıtı protestoların devam ettiği Ermenistan'da sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2018 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2018 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ermenistan'daki protestolar Serkisyan'ın istifa etmesini sağladı!

Bugün başkent Erivan'da askeri üniformalı yüzlerce Ermeni'nin hükûmet karşıtı protestolara katıldığı Ermenistan'da sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Reuters'ın son dakika haberine göre  Ermenistan Savunma Bakanlığı, hükûmet karşıtı protestolara katılan askerlerle ilgili bir kınama mesajı yayınladı ve protestolara katılan askerler konusunda sert yasal tedbirler alınacağını duyurdu.

Bu gelişmeden kısa süre sonra da Başbakan Serj Sarkisyan istifa etti.

İstifa kararı aldığını halka hitaben konuşmayla duyuran Serj Sarkisyan: “Ermenistan’ın tüm vatandaşlarına sesleniyorum. Genç, yaşlı ve kadınlara hitap ediyorum. Günlerden beri “Sarkisyan git” diyenlere, Ermenistan şehir ve kasaba sokaklarında düzeni korumaya çalışan güvenlik güçlerine ve ordu mensuplarımıza sesleniyorum. Nikol Paşinyan haklıymış. Hatalı olan bendim. Gerçi içinde bulunduğumuz durumdan birkaç çıkış yolu vardı. Ancak ben bu yollara baş vurmayarak görevimden ayrıldığımı sizlere duyurmak istiyorum” dedi.

 

PROTESTOLARIN SEBEBİ NE?

Muhalifler anayasa değişikliğiyle iki dönemlik cumhurbaşkanlığı süresi sona erince geçen hafta parlamentoda başbakanlığa getirilen Sarkisyan'ın istifa etmesini istiyor.

Sarkisyan 10 yıl boyunca Cumhurbaşkanı olarak yönettiği Ermenistan’da yapılan anayasal değişikliği ile yine tüm yetkiler kendisinde olacak şekilde 17 Nisan’da parlamento tarafından iktidardaki Cumhuriyetçi ve Taşnak partisi oylarıyla Başbakanlık görevine getirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.