SON DAKİKA
Hava Durumu

Ermenistan'dan Karabağ'da askerden arındırılmış bölge önerisi!

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Azerbaycan ile yapılacak olan barış anlaşması için Karabağ'da askerden arındırılmış bölge önerisinde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2023 20:35
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2023 21:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ermenistan'dan Karabağ'da askerden arındırılmış bölge önerisi!

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ'da barış önerisi adı altında, uluslararası güvenceye alınmış askerden arındırılmış bir bölge oluşturulmasını önerdi.

Ermenistan Bakanlar Kurulu'nun 15 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirdiği haftalık toplantı sırasında konuşan Nikol Paşinyan, ülkesinin son teklif taslağının Azerbaycan'a ve Bakü ile Erivan arasındaki müzakerelerde arabuluculuk yapmakla görevli AGİT Minsk Grubu'na gönderildiğini açıkladı.

Paşinyan, Karabağ çevresinde askerden arındırılmış bölge fikrine ilk olarak 31 Ekim 2022’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Rusya'nın Soçi şehrinde yaptığı görüşmede bildirdi.

Paşinyan, "Karabağ çevresinde uluslararası garantilerle askerden arındırılmış bir bölge oluşturulması önerildi. Bunun sonucunda Dağlık Karabağ'ın bu ölçekte bir savunma ordusuna ihtiyacı olmayabilir. Bu önerinin hala geçerli olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.