SON DAKİKA
Hava Durumu

Eski Cumhurbaşkanı: “Kırım Tatar Özerkliği, tarihi adaletin tesisi”

Ukrayna’nın ilk Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk, Kırım’ın Rusya için kaldırılmaz bir yük haline geldiği zaman iade edileceği fikrini paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 21:09
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 21:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eski Cumhurbaşkanı: “Kırım Tatar Özerkliği, tarihi adaletin tesisi”

Ukrayna’nın ilk Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk, Kırım’ın işgaline son verilmesinden sonra Kırım Tatar özerkliğinin kurulmasının, yerli halka yönelik adaletin tesis edilmesi olduğunu ifade etti. 
 
QHA muhabirinin bildirdiğine göre Kiev’de bugün, 23 Şubat tarihinde düzenlenen Baltık Karadeniz Forumu’na katılan Leonid Kravçuk, “Kırım Tatar özerkliğinin kurulması ile ilgili mesele Ukrayna’nın sorunudur. Anayasaya ilgili değişiklikler yapılmalıdır. Bunun yapılması gerektiğini düşünüyorum, çünkü bu hem tarihi açıdan hem fiilen adaletin, onurun tesisidir” diye kaydetti.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Ukrayna’nın egemenliği altına geri dönmesi ile ilgili tahminlerini paylaşan Leonid Kravçuk, Kırım’ın, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti’nin yarımadanın ekonomik sorunlarını çözemediği 1954 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ne bağlanmasıyla gelecekteki kurtuluşu arasında benzerlik olduğunu ifade etti. Kravçuk, söz konusu durumun günümüzde canlandırılırsa yaptırımların baskısından dolayı Rusya’nın Kırım’ı uzun süre kontrolü altında tutamayacağını belirtti.162511Kravçuk, “Kırım’ın Ukrayna’nın kontrolü altına dönmesi, zor bir mesele ve kolay çözülmeyeceğini düşünüyorum. Zamana ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum. Ne kadar zamana? Bilmiyorum. Ama şöyle düşünüyorum: Rusya’daki durum kötüye gitmeye devam ederse (Rusya yönetimi) Kırım ile baş edemez. 1954 yılında… Kruşçev Kırım’a geldi ve yarımdadaki durumu gördü. Sonra Ukrayna’ya geldi ve Merkez Komite’ye “Kırım’ı siz alın, çünkü Rusya onunla baş edemiyor” dedi. Bu Politbüro’nun (Sovyetler Birliği Komünist Partisi Politbürosu) kararıydı” şeklinde konuştu.
 
Bununla birlikte eski Cumhurbaşkanı Kravçuk, Kırım’ın geri alınması konusunun Donbas’taki çatışma ile aynı kefeye konulmaması gerektiğini, Kırım’ın geri alınmasının çok daha zor bir mesele olduğunu kaydetti.
 
Ayrıca Kravçuk, Rusya’nın Kırım’ı askeri üsse dönüştürme çabalarının, kaynakları olmaması ve yarımadaya yönelik net tutumu ve stratejisinin de olmamasın anlamına geldiğini ekledi.
 
Ukrayna’nın ilk Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk, Kırım Tatar ulusal özerkliğinin kurulması fikrini desteklediğini daha önce de dile getirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.