SON DAKİKA
Hava Durumu

Eski Kırım Başbakanı, işgal günlerini anlattı

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin eski Başbakanı, 27 Şubat 2014 tarihinde Akmescit’te idari binaların işgal edildiğini öğrendiğinde aklına hemen Rusya'nın geldiğini paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2018 09:42
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2018 13:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eski Kırım Başbakanı, işgal günlerini anlattı

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin eski Başbakanı Anatoliy Mogilyov, Rusya Federasyonu’nun Akmescit Konsolosundan Rusya ordusunun Kırım yarımadasına istilası ile ilgili bilgi edinmeye çalıştığını ileri sürdü.
 
Ukraynalı gazetecilere konuşan Anatoliy Mogilyov, 27 Şubat 2014 tarihinde Akmescit’te idari binaların askerler tarafından işgal edildiğini öğrendiğinde aklına hemen Rusya geldiğini paylaştı.

 

"Rus Konsolosu aradım"
 
Mogilyov, “Bunların, kimin askerleri olabileceğini anlayarak, Kırım’da bulunan Rusya Federasyonu Konsolosunu aradım. Görüşmeye davet ettim. Konsolos, hiçbir şey bilmediğini ve kapalı iletişim kanallarının olduğu Sivastopol’a gitmeyi planladığını söyledi. Ve böylece ayrıldı” diye konuştu.
 
İşgalcilerin, Ukrayna İçişleri Bakanlığı’na bağlı Kırım Emniyet Müdürlüğü’nün tüm polis görevlilerini salıverdiğini ve yanında silah götürmesine izin verdiğini ifade eden Mogilyov, ardından Kırım Emniyet Müdürlüğü Başkanı Valeriy Radçenko’nun görevden atıldığını ve yerine Kefe (Feodosiya) Belediye Başkanı İgor Ovrutskiy’nin atandığını anlattı. 
 
Anatoliy Mogilyov, “O (İgor Ovrutskiy) eski polis albayı, ama uzun süreden beri çalışmıyordu. Tabii ki onun otoritesi daha düşük. Polis müdürlüğündeki odasında yarım gün dayanabildi ve ayrıldı. Fiilen müdürlük Aksyonov’un yetkisine geçti” diye devam etti. 
 
2014 yılı 26 Şubat tarihinde, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu binasının önünde, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü korunması ve Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’nun özerklikteki durumun istikrarını bozmaya yönelik kararları kabul etmesinin engellenmesi için büyük miting yapıldı.
 
Mitingin ertesi günü, 27 Şubat tarihinde Kırım’daki parlamento ve bakanlar kurulu binaları üniformasında tanıma işaretleri olmayan Rus askerleri tarafından işgal edildi. Ardından yarımadadaki tüm önemli altyapı tesisleri ve askeri üsler Rus işgalciler tarafından ele geçirilmeye başladı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.