SON DAKİKA
Hava Durumu

Eskişehir Ticaret Odasından Romanya çıkarması

Haber Giriş Tarihi: 30.03.2011 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 30.03.2011 11:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Eskişehir Ticaret Odasından Romanya çıkarması
KÖSTENCE, 30.03.2011 (QHA) - Eskişehir Ticaret Odası (ETO) heyeti Romanya’yı ziyaret ederek Köstence Ticaret Odası ile “Kardeş Oda Protokolü” imzaladı.
Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. İskender Bay başkanlığındaki ETO üyesi işadamları, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Mesut Ör ve Çifteler Belediyesi Başkanı Metin Özen ve beraberindekilerden oluşan Eskişehir heyeti Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliğinin davetlisi olarak Köstence’ye geldiler.
Eskişehir Ticaret Odası heyeti Köstence Ovidius Üniversitesinde bir görüşme gerçekleştirdi. Ovidius Üniversitesinden Prof. Dr. Eden Mahmut’un karşıladığı ETO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. İskender Bayar ve beraberindeki heyet, üniversite hakkında verilen brifingin ardından kampusun bulunduğu yerleşkede incelemelerde bulundu. Toplantıda, Romanya’nın en çok öğrencisi bulunan yüksek öğretim kurumlarından olan ve 155 Türk öğrencisi bulunan Ovidius Üniversitesi ile Eskişehir’deki üniversiteler arasında işbirliği yapılması konuları değerlendirildi.
Köstence’de temaslarını sürdüren Eskişehir Ticaret Odası, Köstence Başkonsolosluğunda da bir görüşme gerçekleştirdi. ETO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. İskender Bayar, T.C Romanya Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz ile bir araya geldi. Görüşmeye, Romanya Demokrat Müslüman Tatar Dernekleri Başkanı Varol Amet, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Mesut Ör, Çifteler Belediyesi Başkanı Metin Özen ve ETO heyeti de eşlik etti. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. İskender Bayar toplantıda Eskişehir Ticaret Odasının yurtdışı girişimleri hakkında bilgi vererek, Romanya ile ticaretin geliştirilmesi konusuna dikkat çekti.
ESKİŞEHİR VE KÖSTENCE’NİN TİCARET ODALARI KARDEŞ OLDULAR
ETO Romanya’da Köstence Ticaret Odası ile Kardeş Oda Protokolü imzaladı. Her iki şehir arasında ticaretin geliştirilmesi, ekonomik işbirliği yapılması amacıyla gerçekleştirilen protokol, Köstence Ticaret Odası’nda yapıldı. Protokol törenine ETO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. İskender Bayar, Köstence Ticaret Odası Başkanı Mihai Daraban, T.C Romanya Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği Başkanı Varol Amet, Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Mesut Ör, Çifteler Belediyesi Başkanı Metin Özen ve çok sayıda konuk katıldı. Toplantıda konuşan ETO Başkan Yardımcısı İskender Bayar, Eskişehir Ticaret Odası’nın yurt dışında etkin bir iletişim sağladığına dikkat çekerek “ETO olarak dört kıtada Eskişehirli iş adamlarımıza yeni hedef pazarlar yaratmak adına girişimlerde bulunuyoruz. Bu protokolün de Romanya ile Eskişehir arasında ticaretin geliştirilmesine vesile olacağını düşünmekteyiz” şeklinde konuştu. Köstence Ticaret Odası Başkanı Mihai Daraban Türk vatandaşları ile olan güçlü ilişkilerine dikkat çekerek, “Odamıza kayıtlı 600 Türk işadamı bulunmakta. Bu yüzden ikili ilişkilerimizin ticaret dönüşmesi çok önemli. Bu protokol Eskişehir ve Romanya arasında iki tarafında kazanacağı hem ticari hem de sosyal bir işbirliğinin başlangıcı olacak” şeklinde konuştu.

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.