SON DAKİKA
Hava Durumu

FSB, avukatlara baskıyı arttırmak için neler yapıyor?

Siyasi tutukluları savunan avukatların, işgalcilerin eylemleri ve sözde mahkemelerdeki durum hakkında gerçekleri anlatan istenilmeyen sözcüler olduğu ifade edildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2018 21:59
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2018 23:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
FSB, avukatlara baskıyı arttırmak için neler yapıyor?

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da siyasi tutukluları ve Kırımlı Müslümanları savunan avukat Emil Kurbedinov, Rusya’da avukatlık enstitüsünün, günümüzde Rus gizli servislerinin kontrolü altında olmayan ve mahkemelerde neler olduğuna ilişkin gerçekleri kamuya iletebilen tek yapı olduğunu, bundan dolayı Rusya’da avukatları kontrol altına almak için çalışmalar yapıldığını ifade etti. 
 
Emil Kurbedinov, Kiev’de düzenlenen basın toplantısı sırasında QHA muhabirinin, Mark Feygin’in avukat statüsünden mahrum edilmesinin, Rusya’da siyasi tutukluları savunan avukatlara yönelik düzenli baskının başlangıcının belirtisi olup olmadığı ile ilgili sorusuna cevaben ilgili açıklamada bulundu.AVUKATLAR GERÇEĞİN SÖZCÜSÜAleyhine siyasi güdümlü düzmece davaların açıldığı insanların avukatlarının rejim için tehlikeli olduğunu ifade eden Kurbedinov, söz konusu avukatların sözde mahkemelerde neler olduğuna ve Rus kolluk kuvvetlerinin eylemlerine ilişkin gerçekleri kamuoyuna ilettiğini belirtti.169683Kurbedinov, “Rusya Federasyonu’nda avukatlık enstitüsü, belki de günümüzde Rus gizli servislerinin kontrolü altında olmayan tek yapı. Bu, mahkemelerde neler olduğunu, Rus kolluk kuvvetleri yapılarının nasıl davrandığını anlatan bir yapı. Tabii ki, onları  bu yapıyı kontrol altında almak istediklerini ve bunun için belirli araçları kullanmak istediklerini düşünüyorum. Bu yapının da kontrol altına alınabilme ihtimalini günümüzde görüyoruz” diye konuştu.AVUKATLARA DAHA ÖNCE DE BASKILAR YAPILDIRus sistemin daha önce de avukatlara baskı yöntemlerine başvurduğunu ve bunun birçok örneği olduğunu ifade eden avukat Kurbedinov, sonrasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un davası üzerinde çalışma imkanından mahrum edilen avukat Nikolay Polozov’un gözaltına alınmasını hatırlattı. Hatırlanacağı üzere söz konusu olaylar meydana geldiğinde Emil Kurbedinov da gözaltına alınmıştı (Ocak 2017’de Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da FSB Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov’un avukatı Nikolay Polozov’u gözaltına alınmıştı. Daha sonra Kırım’daki sözde mahkeme, Polozov’un Ümerov davasında savunmacı statüsünden tanık statüsüne geçirilmesi ile ilgili karar almıştı, böylece Polozov İlmi Ümerov’un avukatı olma imkanından mahrum edildi).FSB, AVUKATLARI KONTROLÜ ALTINA ALMAK İSTİYORGeçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Dumasına, avukatların aleyhine olan davaların Rusya Federal Güvenlik Servisinin (FSB) kontrolü olmasını öngören yasa tasarısının sunulduğunu bildiren Kurbedinov, söz konusu adımın, avukatlara yönelik baskıyı arttırmak amacını güttüğü fikrini paylaştı.152294Emil Kurbedinov, “Avukatlara baskının arttırılması ile ilgili benzer küçük adımlar, avukatlık enstitüsünü de kontrol altına almaya yönelik. Günümüzde bu bir yasa tasarısı. Yani söz konusu belgenin kabul edilmesi halinde durum bambaşka olacak. FSB’nin savcı ve hakimlerin de olduğu gibi hem davaları kontrol etmek ve sürdürmek hem de avukatların aleyhine yeni davalar açmak istediği açıktır” diye kaydetti.MARK FEYGİN AVUKATLIK STATÜSÜNDEN MAHRUM EDİLMİŞTİGeçtiğimiz günlerde, Moskova Avukatlar Odası, sosyal ağlardaki paylaşımlarından dolayı Rusya’da yasa dışı şekilde tutuklanan Ukraynalı gazeteci Roman Suşçenko’nun avukatı Mark Feygin’i avukatlık statüsünden mahrum etti. Ancak Mark Feygin, söz konusu karara mahkemede itiraz edeceğini bildirdi.
 
Moskova Avukatlar Odasına Nisan 2017’de ünlü Rus avukat Mark Feygin adına şikayet dilekçesi gönderildiği bildirilmişti. Mark Feygin, “‘(Güya) Casus’ Roman Suşçenko ve ‘ayrılıkçı’ Kırımlı İlmi Ümerov’un davalarına katıldığımdan dolayı beni avukatlık statüsünden mahrum etmeye yönelik sıradaki girişimi bekliyorum” açıklamasında bulunmuştu. Şikayetin blog yazarı Anatoliy Şariy tarafından verildiği öğrenildi.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı başkanı Zafer Karatay ile Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkan Vekili, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Genel Sekreteri Avukat Namık Kemal Bayar, Avukat Mark Feygin’in avukatlık statüsünden mahrum edilmesine tepki gösterdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.