SON DAKİKA
Hava Durumu

Gelecek yılın başında Rusya ve Ukrayna Karadeniz Filosunun kaderini belirleyecek

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2008 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2008 12:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gelecek  yılın başında Rusya ve Ukrayna Karadeniz Filosunun kaderini belirleyecek
Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığının resmi web sitesinde yer alan habere göre 2009 yılının Şubat-Mart döneminde Ukrayna ve Rusya Kiev’de Ukrayna-Rusya Devletlerarası Karadeniz Filosu komisyonu olağan alt komisyon toplantısını  yapmayı planlıyor.
Söz konusu toplantı kararı dün, 15 Aralık günü, Kiev’de yapılan Ukrayna Dışişleri Bakanı  Yardımcısı Yuriy Kostenko ve Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Grigoriy Karasin arasında yapılan siyasi müzakere sırasında alındı.
Müzakere sırasında Rusya-Ukrayna ilişkilerindeki önemli konular hakkında ayrıntılı ve açık şekilde fikir alışverişinde bulunuldu, Rusya Karadeniz Filosunun Ukrayna sınırlarında konuşlandırılmasıyla ve Kerç boğazı sınırı ile ilgili sorular incelendi.
Rusya Dışişleri Bakanlığının bildirisine göre Karadeniz Filosuyla ilgili alt komisyon toplantısında 2009 yılı şubat-mart aylarında yapılması planlanıyor. Bunun yanı sıra 2009 Ocak ayında Rusya ve Ukrayna arasında Kerç boğazı sınırlarıyla ilgili siyasi müzakerelerin yapılması düşünülüyor.
Rusya ve Ukrayna arasında yapılan ikili anlaşmaya göre Rusya Karadeniz Filosunun Ukrayna sınırlarında konuşlandırılması süresi 2017 yılında bitiyor. Anlaşmaya göre bu süre uzatılabilir.
Kiev ise Rusya Federasyonu Karadeniz filosunun Sevastopol’de bulunma süresinin uzatılmasına karşı çıkıyor.
Dilara Tabakova-Esma Kasar
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.