SON DAKİKA
Hava Durumu

Gizli Rus işgali: Kafkasya'dan Avrupa'ya Rus askeri üsleri

İşgal edilen topraklar bazında en fazla Rus askeri, Rus işgali altındaki Kırım’da bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2016 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 15:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gizli Rus işgali: Kafkasya'dan Avrupa'ya Rus askeri üsleri

Avrupa Halk Partisi Başkan Yardımcısı Jacek Saryusz-Wolski, Rusya Federasyonu’nun işgal ettiği başka devletlere ait toprakların tamamına askeri üsler konuşlandırdığını bildirdi.

Jacek Saryusz-Wolski, kişisel Twitter sayfasında Rusya Federasyonu’nun askeri üslerine ilişkin bir infografik yayınladı. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün verilerine ve enstitünün hazırladığı dünyada güç dengesi ile ilgili raporunda yer alan bilgilere dayanan grafikte, günümüzde tanınmamış Transdinyester’de, işgal edilen Kırım’da, Donbas’ta, Abhazya ve Güney Osetya’da Rus askerlerinin olduğu görünüyor.

Verilere göre Rus askeri varlığının 28 bin asker oranıyla en çok bulunduğu bölge, Rusya tarafından yasa dışı olarak işgal edilen Ukrayna’ya ait Kırım yarımadası oldu. Ukrayna’nın Donbas bölgesinde ise yaklaşık 8 bin Rus askerinin bulunduğu belirtiliyor.
 
Daha önce Reuters’in yaptığı araştırma sonuçlarına dayanarak Rusya’nın Kırım’da askeri varlığını arttırdığı bildirilmişti. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da en az 18 askeri tesis faaliyet gösteriyor. Rusya, Akyar'daki (Sivastopol) yeraltı sığınağını, Balbek ve Canköy’deki havaalanlarını askeri üslere dönüştürdü, bunun dışında Angara (Perevalnoye) köyünde 1000 kişi kapasiteli bir askeri üssün inşası da sürüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.