SON DAKİKA
Hava Durumu

Gözlemciler Türkmenistan seçimlerine olumlu not verdi

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2008 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2008 09:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gözlemciler Türkmenistan seçimlerine olumlu not verdi
     Türkmenistan'da Pazar günü yapılan parlamento seçimlerini uluslararası gözlemciler olumlu değerlendirdiler.
     İlk kez yabancı gözlemcilerin davet edildiği seçimlerin ardından, gözlemciler adına Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Genel Sekreteri Sergey Lebedev, seçim sonuçlarıyla ilgili görüşlerini basın toplantısında açıkladı.
     Lebedev, BDT, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası kuruluşlardan yaklaşık 50 gözlemcinin takip ettiği seçimlerin şeffaf ve özgür bir atmosferde yapıldığını söyledi.
     Seçimlerin genel olarak ülke yasalarına ve demokratik seçim standartlarına uygun geçtiğini ifade eden Lebedev, bazı teknik hataların yapıldığını kaydetti. Lebedev, "Seçimlerin başarılı geçmesi, Türkmenistan'da demokrasinin hızla gelişeceğinin göstergesidir" dedi.
     Türkmenistan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Murat Garriyev de seçimlerin huzur ve sükunet içinde geçtiğini belirterek, dünyanın yakın takibe aldığı seçimlerin demokratik bir şekilde sonuçlandığını söyledi.
     Yaklaşık 3 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Türkmenistan'da halk, 125 koltuklu Türkmen Meclisi'ne temsilcilerini göndermek için oy kullandı.
     4. dönem milletvekilliği için 288 aday yarışırken, 125 seçim bölgesinde 2118 sandık oluşturuldu. Nüfusu 5 milyon 400 bin olan ülkede 5 yıl süreyle parlamentoda görev yapmak üzere 56 kadın aday olurken, milletvekili adaylarından 286'sının üniversite mezunu olduğu belirtildi.
     Geçen eylül ayında yapılan Olağanüstü Halk Maslahatı toplantısında, yaşlılardan oluşan Halk Maslahatının yetkileri meclise devredilerek, parlamentonun yetkileri arttırılmıştı. Halk Maslahatı'nın son toplantısında, 50 koltuklu Türkmen Meclisi'nin milletvekili sayısı 125'e çıkartılmıştı.
     Ülke tarihinde ilk defa adayların seçim kampanyasına dair propagandaları görsel ve yazılı basında yer aldı. Ülkede tek parti konumunda bulunan Demokrat Parti'nin üyesi adaylar yaklaşık bir aydır seçim kampanyası yürütüyordu. Seçmen yaşının 18 olduğu ülkede 25 yaşını dolduran Türkmenistan vatandaşı herkes milletvekili adayı olabiliyor.
AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.