SON DAKİKA
Hava Durumu

Hisse senetlerini Rusya'ya satmayana sipariş yok

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2014 10:11
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2014 09:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hisse senetlerini Rusya'ya satmayana sipariş yok

Rusya Sanayici ve Girişimciler Birliği Kırım Bölüm Başkanı ve Akmescit’te bulunan ‘Fiolent’ fabrikasının müdürü Aleksandr Batalin, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın savunma alanında sipariş programına Kırım'daki hiçbir şirketin dahil edilmediğini açıkladı.

Aleksandr Batalin, ilgili alanda sipariş alabilmek için bir kısım hisse senetlerinin devlete satmak gerektiğini belirtti.

Devletin sipariş programına girmek için devlet şirketine dahil olmak gerektiğini söyleyen Batalin, “Devlet şirketleri Kırım'daki şirketlere para yatırmaya hazır ama bunun için onlara en azından veto hakkı verecek kadar yani hisse senetlerinin yüzde 25'ini satmak lazım” dedi.

Batalin, “Biz, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile çalışma formatını bulamıyoruz. Rusya’nın devlet şirketlerinde bilim, üretim ve leasing potansiyeli mevcut. Şirketimizin hiçbiri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın programına dahil edilmedi. Kırımlı şirketlerine ait mülkiyetin bir kısmı Rusya devlet şirketlerine geçmeli, fakat bu sorun Kırım’da henüz çözülmedi. Bu problem devlet düzeyinde çözülmeli” diye konuştu.

Kefe’de savunma üretimi yapan şirketlerin durumunun kritik olduğunu kaydeden Batalin, tüm şirketlerin, sipariş olmadığı için işsiz durduğunu belirtti.

Daha önce Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Kırım tersanelerin bu üç yıl içinde tam kapasite çalışacağını söylemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.