SON DAKİKA
Hava Durumu

Hollanda'dan Türkiye'ye çağrı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve bakanların 24 Haziran'daki erken seçimler öncesinde ülkesinde propaganda yapmasının, "kamu düzeni için tehdit oluşturacağını" söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2018 19:59
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2018 20:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hollanda'dan Türkiye'ye çağrı

Hollanda Başbakanı Rutte, Cuma günü (20 Nisan) bakanlar kurulu toplantısının ardından soruları yanıtladı. Rute, geçen yıl yapılan anayasa değişikliği referandumunda olduğu gibi, erken seçim öncesinde Türk bakanları Hollanda'da görmek istemediklerini söyledi.

 

AB BAKANI ÇELİK'TEN TEPKİ

Rutte, Türk politikacılarının kampanya talebini, "istenmeyen bir durum" olarak değerlendirirken, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise bugün yaptığı açıklamada, "Demokrasinin kendisine karşı yapılan ikiyüzlülüğü şikayet hakkı olsaydı ilk bu tavırları üreten siyasetçilere dava açardı." dedi.

 

RUTTE: "DIŞARIDAN SORUN İTHAL ETMEK İSTEMİYORUZ"

Böyle bir ziyaretin, 2017 Mart'ında olduğu gibi kamu düzenini bozacağını söyleyen Rutte, Hollanda'daki Türk kökenli seçmenlere baskı uygulanmasını da önlemek istediklerini dile getirdi. Seçim kampanyasının Türkiye odaklı olarak yürütülmesi gerektiğini savunan Hollanda Başbakanı, "Dışarıdan sorun ithal etmek istemiyoruz" dedi.

Hollanda, geçen yıl Mart ayında anayasa değişikliği referandumu için propaganda çalışması yapmak isteyen Türk hükümet üyelerine izin vermemişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.