SON DAKİKA
Hava Durumu

Hollanda, sözde Ermeni soykırımını tanımaya hazırlanıyor!

Hollanda, Ankara Büyükelçisini geri çekmesinin ardından, şimdi de 1915'teki Ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanımaya hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 10:02
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hollanda, sözde Ermeni soykırımını tanımaya hazırlanıyor!

Ankara Büyükelçisini 5 Şubat 2018 resmi olarak geri çekerek, Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda, şimdi de 1915 yılındaki Ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanımaya hazırlanıyor. Hristiyan Birliği (CU) tarafından gündeme getirilen öneriye, hükûmeti oluşturan diğer üç partinin de destek verdiği öğrenildi.

CU Milletvekili Joel Voordewind, Hollanda Televizyonu'na (NOS) yaptığı açıklamada, parlamentoda çoğunluğunun fikrinin bu yönde olduğunu kaydetti.

Hollanda parlamentosu, hükümetten 24 Nisan'daki "sözde soykırım anması" için Ermenistan'ın başkenti Erivan'a ilk kez bakan düzeyinde temsilci göndermesini de talep ediyor.

İktidar ortağı CU'ya göre, Erivan'a bakan düzeyinde temsilci gönderilmesi güçlü bir sinyal olacak. Hükûmet, bu öneriye henüz yanıt vermedi. Ancak Hollanda Televizyonu'na göre, Lahey yönetiminin söz konusu hazırlığa ilişkin tepkisi olumlu olacak.

Hollanda'da, "uluslararası düzeyde oldukça hassas" olarak tanımlanan 1915 olaylarını nasıl tanımlanması gerektiği uzun süredir tartışılıyordu.Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki Büyükelçisini resmi olarak geri çektiğini açıklamıştı. Bakanlığın 5 Şubat 2018'de medyaya yansıyan açıklamasında, Türkiye'nin de Hollanda'ya yeni büyükelçi atamasının kabul edilmeyeceği kaydedilmişti. Açıklamada, Türkiye ile konuyla ilgili görüşmelerin durdurulduğu belirtildi.

 

Türk Bakanların toplantısının engellenmesiyle başlayan gerilim

Bilindiği üzere 2017 Mart ayında, Türk bakanların Hollanda'da yapacağı toplantıların engellenmesi üzerine Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi'nin Türkiye'ye alınmayacağı açıklanmıştı.

Hollanda hükümeti yaşanan krizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, gittiği Rotterdam'da Hollanda polisi tarafından ülke dışına çıkarılmıştı.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.