SON DAKİKA
Hava Durumu

Hükûmet ve parlamento arasında göç politikası çekişmesi

Bulgaristan'da parlamento, hükûmetin sığınmacıların geri kabulü ile ilgili ikili anlaşma imzalamasını yasak getiren kararı onayladı.

Haber Giriş Tarihi: 20.07.2018 21:28
Haber Güncellenme Tarihi: 20.07.2018 22:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hükûmet ve parlamento arasında göç politikası çekişmesi

Bulgaristan Parlamentosu, Bulgar hükûmetinin, diğer Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile ikili geri kabul anlaşmaları imzalamasını yasakladı.

Parlamentoda yapılan oylamayla kabul edilen karar üç maddeden oluşuyor.

HÜKÛMETE 30 EYLÜL’E KADAR SÜRE VERİLDİ 

Söz konusu kararın diğer iki maddesinde ise hükûmete, AB'nin göç konusunu düzenleyen Dublin Sözleşmesi’ne ilişkin değişiklik önerilerini hazırlaması ve Bulgaristan'ın sığınmacılar politikası konusunda genel bir strateji belirlemesi talimatı verildi. 

Hükûmete, her iki maddeyi yerine getirmesi için 30 Eylül'e kadar süre tanındı.

ANA MUHALEFET İLE GÖRÜŞ AYRILIĞI

Ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) girişimleriyle gündeme alınan görüşmelerde, Ana muhalefet lideri Korneyila Ninova, her an çıkabilecek bir düzensiz göç akını dolayısıyla toplumda ciddi korkuların yaşandığını öne sürdü.

Başbakan Boyko Borisov ise Bulgaristan'ın AB ülkelerin arasından düzensiz göç konusunda çözüm bulan tek ülke olduğunu ve daima örnek gösterildiğini söyledi.

NE TEL ÖRGÜ NE DE BAŞKA BİR ŞEY ENGEL OLAMAZ

Borisov, yasadışı göç yolunda olan Bulgaristan'ın Türkiye ile anlaşarak, bu sorunu kesin bir şekilde çözdüğünü de ifade etti.

Başbakan Borisov, "Sınırımıza on binlerce insan dayanınca ne tel örgü ne de başka bir şey engel olabilir. Öyle bir durumda 'Ateş et' emri veren yetkili anında AİHM'e gider. Böyle birisi zaten çıkmaz." dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.