SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiltere'den Rusya'ya sert tepki

İngiltere ve Rusya arasındaki "kimyasal silah" gerginliği büyüyor. Sergey Skripal ve kızının ardından iki İngiliz vatandaşının da Noviçok sinir gazı ile zehirlenmesinin ardından İçişleri Bakanı Rusya'ya karşı sert bir açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2018 19:44
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2018 19:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İngiltere'den Rusya'ya sert tepki

İngiltere'de iki kişinin daha önce eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlendiği Noviçok sinir gazı ile zehirlenmesinin ardından İçişleri Bakanı Sajid Javid Rusya'yı "İngiltere'yi kimyasal silah çöplüğüne çevirmekle" suçladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ise bu iddianın "kirli bir siyasi oyun" olduğunu söyledi ve İngiltere'nin kendilerinden özür dileyeceğini düşündüklerini belirtti.

Cumartesi günü 45 yaşındaki Charlie Rowley ve 44 yaşındaki Dawn Sturgess'in Amesbury kasabasında bir evde bayılmasının ardından, çiftin Noviçok sinir gazından etkilendiği tespit edilmişti.

Çiftin hastanede yoğun bakımda olduğu açıklandı.

ESKİ RUS AJANI DA BU GAZLA ZEHİRLENMİŞTİ

Noviçok, daha eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın hastaneye kaldırılmasına da yol açmış, bu olay Rusya ile Batı ülkeleri arasında krize neden olmuştu.

Amesbury, eski Skripallerin zehirlendiği Salisbury kasabasının birkaç kilometre uzağında.

"RUSYA'NIN NELER OLDUĞUNU AÇIKLAMA ZAMANI"

İçişleri Bakanı Sajid Javid, "Artık Rusya'nın neler olduğunu açıklama zamanı geldi" dedi ve çiftin Salisbury'de Skripallara yapılan kimyasal saldırıdan çevreye yayılan gazlara maruz kalmış olabileceğini söyledi.

Javid "Halkımızın bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde hedef haline getirilmesi, sokaklarımızın, parklarımızın ve kentlerimizin kimyasal silah çöplüğüne çevrilmesi kesinlikle kabul edilemez." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ise, İngiltere'ye "kirli oyunlara son verme" çağrısı yaptı ve daha önce İngiltere ile işbirliği için yaptıkları onlarca teklifin yanıtsız bırakıldığını iddia etti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.