SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiltere terör örgütü YPG/PYD'ye destek verdiğini itiraf etti!

İngiltere Dışişleri Bakanlığı terör örgütü YPG'ye destek verdiğini doğruladı. Bakanlığın açıklamasında "İngiliz hükumetinin PYD/YPG ile sınırlı bir teması var, PKK ile ise hiçbir teması yok." ifadelerine yer verildi..

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2018 00:45
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2018 00:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İngiltere terör örgütü YPG/PYD'ye destek verdiğini itiraf etti!

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiliz parlamentosunun alt kanadı olan Avam Kamarasının Dışişleri Komisyonu tarafından yayımlanan "Kürtlerin hevesleri ve İngiltere'nin çıkarları" başlıklı rapora verdiği yazılı yanıtta, "İngiliz hükümetinin PYD/YPG ile sınırlı bir teması var, PKK ile ise hiçbir teması yok." ifadelerini kullandı.

"PKK'DAN UZAKLAŞMA ÇAĞIRISINDA BULUNUYORUZ"

Metinde, "PYD/YPG ile etkileşimlerimizde PKK ile olabilecek her türlü bağlantıları ile ilgili kaygılarımızı dile getiriyoruz ve kendilerini PKK'dan ve terör etkinliklerinden uzaklaştırmaları çağrısı yapıyoruz." ifadelerine yer verildi.

YPG'NİN KONTROL ETTİĞİ BÖLGELER DE RAPORDA

PKK ile PYD/YPG’nin benzer ideolojik hedefleri olduğuna işaret eden İngiltere Dışişleri Bakanlığı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"PYD/YPG, kontrolü altındaki topraklarda bu ideolojiye göre siyasi yapılar oluşturdu. PYD kontrolündeki alanlardaki yönetimle ilgili, özellikle de siyasi muhalefete müsamaha gösterilmemesi ve yönetim yapılarında başkalarına yer verilmemesi ile ilgili kaygılarımız var."

AFRİN'DEKİ SON DURUM

İngiltere'nin Afrin'deki ve genel olarak kuzeydoğu Suriye'deki gelişmeleri de yakından izlediği belirtilen metinde, "İngiltere gerilimin düşürülmesi ve sivillerin korunması çağrısı yaparken, Türkiye'nin kendi sınırlarını korumaya dönük meşru çıkarını da tanıyor." ifadesi yer aldı.

YPG'YE SİLAH VEYA TEÇHİZAT SAĞLANDI MI?

Dışişleri Bakanlığının metninde ayrıca İngiltere'nin DEAŞ'a karşı Küresel Koalisyonun parçası olarak, YPG'yi de içinde barındıran Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) hava desteği sağladığı belirtilip, "Ancak birer yapı olarak ne SDG'ye ne de YPG'ye silah, kaynak veya teçhizat sağladık." görüşü savunuldu.

İngiltere'nin sağladığı hava desteğinin de sadece DEAŞ'a karşı operasyonlarla sınırlı kaldığı da vurgulandı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.