SON DAKİKA
Hava Durumu

İran Devrim Muhafızları: "İsrail’in yok olması Allah’ın emridir"

İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani, İsrail’in 10 sene önce öldürdüğü Hizbullah komutanı nedeniyle bedel ödeyeceğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 18.02.2018 14:06
Haber Güncellenme Tarihi: 18.02.2018 15:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İran Devrim Muhafızları: "İsrail’in yok olması Allah’ın emridir"

İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani, İslam Devrimi’nin 39. yıl anmalarında konuştu. Süleymani, İsrail’in 10 sene önce öldürdüğü Hizbullah komutanı nedeniyle bedel ödeyeceğini belirterek, “İsrail’in yok olması İmad Mughniyeh’in öldürülmesinin en iyi intikamı olacaktır” dedi.

Abu Rezvan olarak da bilinen Mughniyeh, Lübnan’da bulunan Şii Hizbullah kuvvetlerinin komutanıydı. 12 Şubat 2008’de Şam’a yaptığı bir ziyaret sırasında bombalı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. Olayın olduğu tarihten itibaren İran ve Hizbullah bu olayın sorumlusu olarak İsrail gizli servisi Mossod olduğunu iddia etti.

Kasım Süleymani İslam Devrimi’nin 39.Yıl dönümü sırasında yaptığı konuşmada “Düşman şunu bilmeli ki; Mughniyeh’in öldürülmesinin intikamı yalnızca İsrail’e bir füze fırlatmak yahut sadece bir kişiyi öldürmek olmayacak, intikam İsrail’in yok olması olacak. İsrail bunun gerçekleşeceğini kesin olarak biliyor. Bu Allah’ın emri ve kesinlikle gerçekleşecek.” dedi.

Süleymani, İsrail’i “yerinden edilmesi gereken çocuk katili bir rejim” olarak tanımladı. Sözlerini sürdüren Süleymani  “Bugün, İsrail için kalıcı bir istikrar yok. Gazze ve Lübnan İsrail için daimi endişe yaratıyor.” Diyerek konu hakkındaki görüşlerini belirtti.

Mughniyeh, İsrail ve Amerika için terörist olarak tanımlanıyordu. Mughniyeh iki ülkenin de arananlar listesindeydi.

İranlı liderler devamlı olarak İsrail’in yok olmasından bahsediyorlar

3 sene önce Ayetullah Ali Hamaney, “İsrail’in 25 seneden fazla ömrünün kalmadığını” belirtmişti.

Hamaney’in sözlerini alıntılayan Kasım Süleymani ise Mughniyeh’in İslam Devrimi’nin lideri Humeyni’nin evladı gibi olduğunu belirtti. Mugniyeh Yaser Arafat tarafından oluşturulan direniş örgütlerini de sonradan bir araya getirip İran’a yakınlaştıran isim olarak biliniyor. Sözlerine devam eden Süleymani “Mugniyeh Hamas’ı yenilmez bir güç Gazze’yi de yıkılmaz bir kale yaptı” dedi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.