SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Kırım’da yeni elektrik santralleri deneyecek

Söz konusu santraller için 44 bin metre küp doğalgaz satın alındığı ileri sürüldü.

Haber Giriş Tarihi: 22.02.2018 15:14
Haber Güncellenme Tarihi: 22.02.2018 15:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Kırım’da yeni elektrik santralleri deneyecek

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde yönetimin, Akmescit ve Sivastopol’da olmak üzere inşa ettiği iki termik santralin deneme amacıyla faaliyete geçireceği iddia edildi.
 
Bilindiği gibi, Rus işgalciler, yarımadanın elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için Kırım’da Akmescit ve Sivastopol’de olmak üzere iki termik santral inşa ettiğini ileri sürdü. Söz konusu santrallerin Tavriya ve Balıklava santralleri olarak adlandırılacağı belirtildi.
 
İşgalcilerin ileri sürdüğüne göre, bahse konu termik santrallerin denemesi için, Rus işgalcilerin el koyduğu Ukrayna’ya ait Çernomorneftegaz şirketinden 44 bin metreküp doğalgaz satın alındı. Doğalgaz sevkiyatını, Tehnopromeksport şirketinin gerçekleştireceği ifade edildi.157794Üstün teknoloji sivil ve askeri alanlarda kullanılan sanayi ürünleri hazırlama, üretim ve ihracat yardımı Rus şirketi olan Rosteh de, işgal edilen Kırım’da santrallerin deneneceğini doğruladı. 
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Akmescit ve Sivastopol’de 470 MW kapasiteli santrallerin kurulması, sözde “Kırım ve Sivastopol’ün 2020 yılına kadar federal sosyo-ekonomik kalkınma programı” çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Her iki santral de, yasa dışı olarak Siemens gaz türbinlerini işgal altındaki Kırım’a getirdiği için aleyhine yaptırım uygulanan Tehnopromeksport şirketi tarafından kuruluyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.