SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler, Kırımlıların yasa dışı köprüde oy kullanmasını istiyor

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimi, yarımadada yasa dışı olarak Rusya başkanlık seçimlerinin düzenlenmesine hazırlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 20:51
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 21:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler, Kırımlıların yasa dışı köprüde oy kullanmasını istiyor

Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenen Rusya başkanlık seçimlerinde işgalciler, Kerç boğazında yasa dışı olarak inşa edilen ve henüz inşaatı tamamlanmamış köprüde ve Akmescit havaalanında sözde seçim bölgesi açmayı planlıyor.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Kırım’ın sözde Seçim Komisyonu Başkanı Mihail Malışev, söz konusu seçim bölgelerinin, bahsi geçen tesisleri inşa eden işçilerin oy kullanması için açılacağını savundu. Yasa dışı seçimlerde oy kullanmak için inşaatçıların ilgili dilekçe yazması gerekiyor. Malışev, “Kırım köprüsü ve Akmescit havaalanı kompleksini inşa eden işçilerin oy kullanması için özel seçim bölgelerini açmayı planlıyoruz. Çok sayıda insanın söz konusu tesiste çalıştığı ve çalışma sürecinin arasız olduğu için böyle bir karar alındı.” diye ileri sürdü.166024Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, bütçeden finanse edilen kurumlarda çalışan Kırım Tatarlarının, işgalin yıl dönümü 18 Mart tarihinde düzenlenecek sözde Rusya devlet başkanı seçimlerinde “seçim komisyonlarının” çalışmalarına katılım göstermeleri için kışkırtıldığı belirtilmişti.
 
Bilindiği gibi Rusya’da başkanlık seçimleri 18 Mart 2018’de yapılacak. Rusya Merkez Seçim Komisyonu, 34 adayın başkanlık seçimlerine katılmak için belgelerini teslim ettiğini bildirdi.
 
Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya başkanlık seçimlerinin işgal edilen Kırım’da da yapılmasının, seçimlerinin meşruluğu üzerine şüphe oluşturacağını ifade etti. Rusya’nın kasıtlı olarak seçim gününü sözde Kırım referandumun yıl dönümüne denk getirdiği dile getiren Klimkin, “Rusya’nın seçim gününü Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenen referandumun yıl dönümü gününe alması sadece bir provokasyon değil, bilinçli bir adım. Rusya’nın seçimlere hazırlık sürecinde askeri de dahil olmak üzere provokasyon yapabileceğini kabul ediyoruz.” diye kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.