SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler Poklonskaya'nın yerine geçecek ismi belirledi

Kırım’ın sözde savcısı Natalya Poklonskaya’nın görevini eski Moskova savcı yardımcısı devralacak.

Haber Giriş Tarihi: 29.12.2016 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 29.12.2016 10:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler Poklonskaya'nın yerine geçecek ismi belirledi

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın savcısı görevine eski Moskova savcı yardımcısı Oleg Kamşilov atandı.

Daha önce Omsk ve Krasnodar bölgelerindeki savcılıkta çalışan Kamşilov, Moskova savcı yardımcılığı görevinde Federal mevzuata uyum ve belediye yetkilileriyle işbirliği konularını denetliyordu.

Kırım’ın sözde Başbakan Yardımcıları Ruslan Balbek ve Mihail Şeremet ile sözde Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, yasa dışı olarak Rusya Devlet Duması milletvekilliğine seçilmesi sebebiyle Kırım’daki görevlerinden ayrılacağı bildirilmişti. 

Bilindiği gibi Rusya’da 18 Eylül tarihinde Devlet Duması seçimleri gerçekleştirildi. Rusya Merkez Seçim Komisyonu’nun resmi sitesinde yayınlanan bilgiye göre, işgal altındaki Kırım’dan Dumaya parti listelerinden Kırım’ın sözde Başbakan Yardımcıları Mihail Şeremet ve Ruslan Balbek, Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya girdi.

Bunun dışında daha 4 kişi şahsi (bağımsız) adaylıkla milletvekilliğine seçildi. 19 numaralı Akmescit seçim bölgesinden sözde Kırım Parlamentosu Başkan Yardımcısı Andrey Kozenko seçilirken 20 numaralı Kerç seçim bölgesinden Kırım Parlamentosu Başkan Yardımcısı Konstantin Baharev, 21 numaralı Kezlev (Yevpatoriya) seçim bölgesinden sözde Kırım Kültür ve Kültürel Mirası Koruma Komitesi Başkanı Svetlana Savçenko, 219 numaralı Sivastopol seçim bölgesinde BİG-KRIM şirketinin Müdür Yardımcısı Dmitriy Belik seçildi.

ABD, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Fransa, İşveç Kırım'da düzenlenen yasadışı seçimleri tanımadıklarını açıkladılar. Türkiye’de Kırım’da düzenlenen seçimleri tanımadığını bildirdi.

Ukrayna Parlamentosu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da  18 Eylül’de yapılan seçimleri ve 7. dönem Rusya Devlet Duması’nı yasal olarak tanımama hakkındaki kararı kabul etti. 20 Eylül’de kabul edilen kararda, "Ukrayna Parlamentosu 7. dönem Rusya Devlet Duması seçimlerini, seçim sonuçlarını ve buradan doğan hukuki sonuçları yasal olarak tanımama kararı alınmıştır. Dolayısıyla 7. dönem Rusya Devlet Duması’nın milletvekillerini, kararlarını ve eylemlerini de yasal olarak tanımayacaktır" denildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.