SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler sözde “Ukraynalı sabotajcı” hakkında hükmünü verdi

Andrey Zahtey’in avukatı, işgalcilerin kararını temyiz edecek.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 12:52
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2018 22:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler sözde “Ukraynalı sabotajcı” hakkında hükmünü verdi

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki Kremlin’in kontrolünde olan sözde Yüksek Mahkeme, işgalcilerin güya Kırım’da sabotaj hazırlamakla suçladığı Andrey Zahtey hakkında hükmünü verdi. İşgalci mahkeme, Andrey Zahtey’i 6 yıl ve 6 ay hapis cezasına mahkum etti.
6,5 yıl hapis cezası verildi!Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme, bugün (16 Şubat) yaptığı duruşmada, işgalciler tarafından güya Ukraynalı sabotajcı olduğu ileri sürülen Andrey Zahtey hakkında 6,5 yıl hapis cezası hükmünü çıkardı. Ayrıca işgalciler Andrey Zahtey'i  220 bin ruble (3,8 bin dolar) para cezasına çarptırdı.
 
Zahtey’in davasına bakan sözde hakim Sergey Pogrebnyak, “Tutukluluk kararı, değişmeyecek ve hüküm yürürlüğe girene dek devam edecek” diye ileri sürdü.148001Öte yandan “Ukraynalı sabotajcının” avukatı, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkeme kararını temyiz etmeyi planladığını kaydetti.
 
Bilindiği gibi 10 Ağustos 2016 tarihinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), sözde Ukrayna Savunma Bakanlığı'na bağlı İstihbarat Servisi tarafından güya Kırım'da gerçekleştirilmesi planlanan “terörist saldırıları” engellediğini iddia etti. İşgal edilen Kırım'ın Armanpazarı (Armyansk) şehrine yakın bir yerde 7 Ağustos’ta bir grup sözde ajanın yakalandığı bildirilirken, sözde Ukraynalı ajanlar ile Rusya güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir Rusya FSB görevlisinin yaşamını yitirdiği öne sürüldü. Tutuklananlar arasında Ukrayna vatandaşları Yevgeniy Panov, Andrey Zahtey ve Redvan Süleymanov'un ismi açıklandı.
 
Ekim 2016’da Yevgeniy Panov ve Andrey Zahtey’in Akmescit’teki tutukevinden Moskova’nın Lefortovo tutukevine sevk edildiği bildirilmişti. Şubat 2017’de Panov ve Zahtey’in tekrar Akmescit’te sevk edildiği öğrenildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.