SON DAKİKA
Hava Durumu

İskeçe Müftüsü: Batı Trakya'da Türklere karşı oyunlar oynanıyor

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2008 12:52
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2008 12:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İskeçe Müftüsü: Batı Trakya'da Türklere karşı oyunlar oynanıyor
     İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, "Batı Trakya'da, Türk Azınlığı kendi dininden ve kültüründen koparmak için oyunlar sahnelendiğini" bildirdi.
     Müftü Mete, Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda azınlık konusuna da değindi.
     Daha önce Rodos Türklerine uygulanan politikaların Batı Trakya'da Türk Azınlığa da uygulanmak istenildiğini belirten Mete, "Rodos'ta sergilenen ve oradaki soydaşlarımızı kendi din ve kültürlerinden yoksun olarak yaşamaya mecbur eden oyunlar Batı Trakya'da da sahnelenmek isteniyor. Azınlık okullarında Türkçe'den yoksun öğretmenler eğitim verirken, Türk Azınlık suni etnik gruplara bölünmek isteniyor" ifadesini kullandı.
     Müftü Mete, "Türk Azınlığın bulunduğu topraklarda varlığını sürdürebilmesi için, kendi öz kültürüne ve dinine sahip çıkması gerektiğini" kaydetti.
     Açıklamasında, Azınlık çocuklarının sadece Yunanca eğitim veren Yunan devlet okullarında eğitim görmelerinin gelecek açısından tehlikeler içerdiğini belirten Mete, şöyle devam etti:
     "Bu konuda ailelere büyük görevler düşmektedir. Yarınlarda karşımıza Türk dilini konuşmayan, dininden haberi olmayan nesiller çıkarsa Allah katında ve tarih önünde bunun sorumlusu bizler olacağız. Çocuklarımıza Avrupa Birliği üyesi bir ülke olan Yunanistan vatandaşı olarak ülkelerine sahip çıkmaları gerektiğini, ama aynı zamanda da Müslüman ve Türk olduğumuzu hiçbir zaman unutmamaları gerektiğini iyice öğretmeliyiz."
AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.