SON DAKİKA
Hava Durumu

İsveç'ten Trump'a eleştiri: Kırım’ın ilhakı hakkında hiçbir şey söylenmedi

İsveçli bakanlar, ABD Başkanı Trump'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin'le Helsinki'de gerçekleştirdiği görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamaları eleştiri yağmuruna tuttu.

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2018 10:18
Haber Güncellenme Tarihi: 17.07.2018 10:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsveç'ten Trump'a eleştiri: Kırım’ın ilhakı hakkında hiçbir şey söylenmedi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de 16 Temmuz’da gerçekleştirdiği görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamalar, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström ve eski İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt tarafından eleştirildi.

“KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKKI HAKKINDA HİÇBİR ŞEY SÖYLENMEDİ”

İsveç devlet televizyonu SVT'ye konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Wallström, ''Amerika tarafı, Rusya'nın Kırım'ın yasa dışı ilhakı hakkında hiçbir şey söylemedi.'' ifadesini kullandı.

İki dünya liderinin görüşmesinde ABD tarafından Rusya'ya hiçbir eleştiri getirilmediğine dikkati çeken Wallström, ''Burada tavrımız artan gerilimin voltajının diyalogla aşağıya çekilmesinden yana fakat bu toplantıda maalesef hiçbir sorun gündeme getirilmedi.'' değerlendirmesinde bulundu.

“TRUMP, ENDİŞE VERİCİ ŞEKİLDE ZAYIF KALDI”

Eski Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise görüşmede ABD Başkanı Trump'ın endişe verecek derecede zayıf kaldığını savundu. Bildt, ''Trump, Rus siyaseti hakkında tek bir eleştiri getiremedi.'' dedi.

AA’nın haberine göre, Trump'ın görüşmede hiç formda olmadığını belirten Bildt, "Trump, Ukrayna hakkında tek bir söz söyleyemedi. Suriye'nin durumu hakkında tek bir şey yok. Trump, endişe verecek şekilde Putin karşısında zayıf kaldı. Putin, her şeye hakim gözüktü.'' diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.