SON DAKİKA
Hava Durumu

İsviçre’nin Rus varlıklarına yönelik attığı adımlar Rusya’yı rahatsız etti

İsviçre, Ukrayna'ya tazminat ödenmesi amacıyla Rus varlıklarına el koyma ve devretme yolu üzerinde çalışma yetkisi veren önergeyi onayladı. Bunun üzerine İsviçre’nin Moskova Büyükelçisi Marty Lang, Rusya Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 16:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsviçre’nin Rus varlıklarına yönelik attığı adımlar Rusya’yı rahatsız etti

İsviçre Parlamentosu, 7 Mart'ta dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna için kullanılmasını onaylamıştı. İsviçre’nin Rusya'ya ait yaklaşık 9 milyar dolar değerinde varlığı dondurduğu kaydedildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsviçre parlamentosunun dondurulmuş Rus varlıklarının kullanımına ilişkin aldığı kararının ardından 12 Mart’ta İsviçre’nin Moskova Büyükelçisi Marty Lang’ı çağırdı. Bakanlık, İsviçre Parlamentosunun dondurulan Rus varlıklarına el koyulması için attığı adımı kınandıklarını belirtti.  

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Lang'in dün Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından çağrıldığını doğruladı.

DONDURULMUŞ RUS VARLIKLARININ, UKRAYNA İÇİN KULLANILMASININ ÖNÜ AÇILMIŞTI 

AB ülkeleri, Rusya dışındaki el konulan Rus varlıklarından elde edilen kârın, Ukrayna'nın yeniden inşasında kullanılması için prensipte anlaşmaya varmıştı. Ukrayna için kullanılmasına yönelik ilk somut adımda 12 Şubat tarihinde atılmıştı. AB Konseyi, Rusya Merkez Bankasının varlık ve rezervlerini elinde bulunduran Merkezi Saklama Kuruluşlarının yükümlülüklerini açıklayan bir karar ve düzenlemeyi kabul ettiğini 12 Şubat'ta resmi sayfasında duyurmuştu. AB Konseyi tarafından 1 milyon eurodan fazla Rusya Merkez Bankası varlığına sahip olan saklama kurullarının AB yaptırımları nedeniyle biriken olağanüstü nakit bakiyeleri ayrı olarak muhasebeleştirmesi ve karşılık gelen gelirleri de ayrı tutması gerektiğine karar verilmişti. ABaçıklamasında Rus varlıklarından sağlanacak net kârların bir sonraki aşamada Ukrayna'nın yeniden inşasını desteklemek için AB bütçesine olası bir mali katkı vermesinin önünü açtığını belirtmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.