SON DAKİKA
Hava Durumu

Japonya ve Rusya arasında Kuril adaları krizine yönelik mutabakat

Japonya ve Rusya arasında hala çözüme ulaşamamış olan Kuril adaları meselesi hususunda, şimdilik ekonomi alanında mutabakat görüşmelerine başlanacak.

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2016 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2016 17:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Japonya ve Rusya arasında Kuril adaları krizine yönelik mutabakat

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin ihtilaflı Kuril adalarındaki ortak ekonomik gelişmelere ilişkin görüşmelere başlanması konusunda anlaştığı duyuruldu. Bunun yanı sıra Rusya ve Japonya arasında ekonomi, bilim, spor ve kültür alanlarında bazı anlaşmaların imzalandığı da bildirildi.

Rus kaynaklarına atfen iki devlet başkanının II. Dünya Savaşı'ndan beridir ihtilaflı bölge olan Kuril adaları üzerindeki ortak ekonomik gelişmelere ilişkin görüşmeler yapılması hususunda uzlaşıya varıldığı belirtildi. Rus kaynakları görüşme esnasında adaların egemenliği hususuna değinmedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, ortak ekonomik gelişmelerin kalıcı bir barışı tesis edebileceğini ifade ederken, adaların iki ülke arasında bir ihtilaf meselesi olmaktan ziyade birleştiren bir yer olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Japonya Devlet Başkanı Abe de, ileriki nesiller için Japonya-Çin ilişkilerinde yeni bir adım atılması için çalışılması gerektiğini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.