SON DAKİKA
Hava Durumu

Jen Psaki: Ukrayna’da sadece 26 Ekim ve 7 Aralık seçimleri meşrudur

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2014 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2014 10:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Jen Psaki: Ukrayna’da sadece 26 Ekim ve 7 Aralık seçimleri meşrudur

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Dışişleri Bakanlığı’nın, Ukrayna’da 26 Ekim’de yapılacak Parlamento seçimlerini ve özel statüye sahip Donbas bölgesinde 7 Aralık’ta yapılacak yerel seçimleri meşru olarak kabul ettiğini açıkladı.

Jen Psaki, “Diğer hiçbir “seçim süreci” meşru olarak kabul edilmeyecek” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, dış güçlerin Ukrayna'da vatandaş iradesinin serbestçe tecelli etmesine müdahalede bulunma girişimlerini kınadığını belirten Psaki, “Söz konusu yasal demokratik sürece ve Ukrayna halkının barışçıl şekilde liderlerini seçme imkanına yapılacak herhangi bir müdahaleyi kesinlikle kınıyoruz” diye kaydetti.

Ukrayna hükümetinin 26 Ekim tarihinde düzenlenecek seçimlere hazırlıklarını değerlendiren Psaki, “Ukrayna hükümetinin özgür, adil ve kapsamlı seçimleri düzenleme çabalarını yüksek değerlendiriyoruz” dedi.

Yaşanan siyasi süreçler ve ülkenin bazı bölgelerinde güvenlik alanındaki büyük sorunlara rağmen Ukrayna’nın demokratik süreçlere bağlılığını gösterdiğine saygı duyduğunu dile getiren Jen Psaki, Ukrayna’nın Kırım, Donetsk ve Lugansk bölgeleri dahil olmak üzere vatandaşlarının geniş katılımını sağlamayı başarabileceği ile ilgili umudunu dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.