SON DAKİKA
Hava Durumu

Karabağ ziyaretleri Azerbaycan - Ukrayna ilişkilerini menfi yönde etkilemeyecek-TEKRAR

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2011 00:36
Haber Güncellenme Tarihi: 20.03.2011 00:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Karabağ ziyaretleri Azerbaycan - Ukrayna ilişkilerini menfi yönde etkilemeyecek-TEKRAR
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 14.03.2011 (QHA) – Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Kırım Azerbaycanlılar Derneğinin mektubuna verdiği cevapta, Ukrayna vatandaşlarının Karabağ’a yapacağı ziyaretlerin Ukrayna ile Azerbaycan arasındaki ilişkileri menfi yönde etkilememesi için gerekli eylemleri yapacağını bildirdi.
Kırım Azerbaycanlılar Derneği Başkanı Rahim Hümbetov’un verdiği bilgiye göre dernek, daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanlığına mektup göndererek Karabağ’ı ziyaret etmek isteyen Ukrayna vatandaşlarına Azerbaycan yönetiminden izin alınması gerektiği konusunda uyarı yapılmasını istedi. Dernek, 1980’li yılların sonu 1990’lı yılların başında bölgede faaliyet gösteren bölücü güçlerin eylemleriyle Azerbaycan’ın savaşa sürüklenmesi sonucunda toplam alanın %20’sin işgal edildiği Karabağ’ın uluslararası hukuka göre Azerbaycan’a ait olduğu ve bunun dünya kamuoyu tarafından kabul edildiğini belirterek Azerbaycan devletinin izni olmadan Karabağ’a girilmesinin sınır ihlali olduğunu vurguladı. Dernek, Bakü yönetiminden izin almadan Karabağ’a giren Rusya ve diğer ülke vatandaşlarının Azerbaycan’da “istenmeyen adam” ilan edildiğini hatırlattı.
Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Pavel Klimkin’in imzaladığı yazıda şöyle deniliyor: “Ukrayna Dışileri Bakanlığı, vatandaşlarımızın Karabağ’ı ziyaret etmesi konusuna değinildiği mektubunuzu inceledi. Bu mektupta Ukrayna-Azerbaycan ilişkileri ve bunların gelişmesi kapsamında bakanlığımıza yüksek değer verildiğini memnuniyetle karşıladık. Bizim devletimiz bölgedeki sorunun ancak barış yolu ile, uluslararası hukuk prensipleri esasında, Azerbaycan’ın bağımsızlık ve bütünlüğüne saygı gösterme yolu ile çözülmesinin taraftarıdır”.
“Bizim devletimiz, Karabağ sorunu tarflarının tutumlarındaki ciddi anlaşmazlıklara rağmen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk grubunun desteğiyle bölgede barışın sağlanması konusunda görüşme sürecenin devam edeceğini umuyor”.
“Ukrayna’nın resmi heyetleri Karabağ’ı ziyaret etmemektedir. Bu durum Ukrayna ile Azerbaycan arasında sorun çıkmasını önlüyor. Bununla birlikte Ukrayna ile Azerbaycan arasında vize rejiminin uygulanmaması Ukrayna vatandaşlarının Karabağ’ı ziyaret etme sürecini kontrol etme imkanını vermediğini belirtmek isterdik. Bununla birlikte Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Karabağ sorununun Ukrayna ile Azerbaycan arasındaki ilişkilere menfi yönde etki yapmaması için elinden geleni yapacaktır”.
Daha önce Polonya Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını Karabağ ziyareti konusunda Azerbaycan’dan izin almaları gerektiği konusunda uyarmıştı.
Osman Bayramaliyev 
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.