SON DAKİKA
Hava Durumu

"Kardak'taki çarpışma kırmızı çizgimize dokundu"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Kardak'ta Türk ve Yunan sahil güvenlik botlarının çarpışmasının ülkenin kırmızı çizgilerine dokunduğunu söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 16:29
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 16:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Kardak'taki çarpışma kırmızı çizgimize dokundu"

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Kardak'ta Türk ve Yunan sahil güvenlik botlarının çarpışmasının ülkenin kırmızı çizgilerine dokunduğunu söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Yunan televizyon kanalı Alpha TV'ye verdiği demeçte, Türkiye'nin Atina'nın kırmızı çizgisine dokunduğunu ve hatta bazı bakımlarından kırmızı çizgiyi aştığını belirterek, böyle bir olayın tekrarlanması halinde Yunan tarafının artık barışçı davranış sergilemeyeceğini söyledi.

Kocyas çarpışmada zarar gören modern "Gavdos" sahil güvenlik botu için Türkiye'ye tazminat davası açılıp açılmayacağına "Yunan Dışişleri bakanlığının hukuk dairesinin başlattığı inceleme sonunda açıklığa kavuşacağını" söyleyerek "böyle bir sonuca varılırsa kendisinin şahsen çok mutlu olacağını" da sözlerine ekledi.

Kocyas, "Benzeri bir durumda Yunanistan'ın aynı barışçıl bir davranış sergilemeyeceği" ifadesini kullanırken, "Türkiye iyi bilmelidir ki, Yunanistan ne Suriye'dir ne de Irak'tır" şeklinde konuştu.

"Kardak kayalıklarının uluslararası hukuk kuralları ve anlaşmalar uyarınca Yunanistan'a ait olduğu açıktır" görüşünü savunan Kocyas, Kardak kayalıklarının Türkiye'ye ait olduğunu söyleyen Türk Dışişleri Bakanlığı açıklaması için "Bu tür tartışmalara girmek istemediğini" söyledi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da dün 15 Şubat’ta Kardak Adası açıklarında Yunan Gavdos ve Türk Umut sahil güvenlik gemilerinin çarpışması olayından sonra Deniz Ticaret Bakanlığını ziyaret ederek, "Son olay, Türk Sahil Güvenlik'in sorumsuzca hareket etmesinden kaynaklandı. İnsanların hayatları tehlikeye atıldı. Sahil Güvenlik, insanları kurtarmak içindir, hayatlarını tehlikeye atmak için değil. İhtilaflı bölgeler hayal edenler ve Uluslararası Hukuk kurallarından şüphe edenler bunu göz önünde bulundurmalıdır. Yunanistan'a karşı tahrikler, aynı zamanda AB'ye yönelik tahriklerdir. Mesajımız net. Yunanistan bugün de yarın da her zaman da toprak bütünlüğünden ve egemenlik haklarından şüphe edilmesine izin vermesi ya da kabullenmesi söz konusu değildir. Yunanistan, NATO ve AB üyesidir. Bölgede güçlü bir rolü, uluslararası ittifakları var. Ülkemiz bir istikrar odağı. Bu elbette bazılarını rahatsız ediyor. Bu gerçeklerle uzlaşmalarına davet ediyorum" açıklamasında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta AK Parti'nin Grup Toplantısı'nda Yunanistan'a yönelik çok sert mesajlar vermiş, "Sanılmasın ki Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimler dikkatimizden kaçıyor. Ülkemizin güneyindeki gelişmelere yoğunlaşmasını fırsat bilerek Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları, yanlış hesap yapmamaları konusunda buradan ikaz ediyoruz" açıklamasında bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.