SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan, Avrupa Birliği ile ekonomik ilişkileri derinleştiriyor

Haber Giriş Tarihi: 10.10.2014 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 10.10.2014 11:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan, Avrupa Birliği ile ekonomik ilişkileri derinleştiriyor

Kazakistan ve Avrupa Birliği arasında yakın gelecekte genişletilmiş ortaklık ve işbirliğini öngören güçlendirilmiş işbirliği anlaşması imzalanacak.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Brüksel’de 9 Ekim tarihinde, yakın gelecekte imzalanması beklenen anlaşmanın müzakerelerinin tamamlandığına ilişkin belgeyi imzaladıkları bildirildi.

Belgenin imzalanmasına ilişkin Nursultan Nazarbayev, “Yeni anlaşma, Kazakistanlı ve Avrupalı girişimcilerin başarılı faaliyet göstermesi için gerekli şartları sağlayacak pratik bir araç. Ayrıca anlaşma, vatandaşlarımız arasında temasları güçlendirecek. Kazakistan, dünyanın en gelişmiş 30 ülke arasında yer almayı hedef olarak belirleyerek “2050 Yılına Kadar Gelişme Stratejisi”ni kabul etti” dedi.

Kazakistan’ın, Avrupa Birliği ile “ikinci nesil” anlaşmayı imzalayacak Orta Asya’daki tek ülke olduğunu belirten Nazarbayev, yeni anlaşmanın önemli yönlerinden birinin, modernleştirilmiş ticari bölüm olduğunu kaydetti.

Nazarbayev, “İlgili bölüm, Kazakistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne girmesi, Gümrük Birliği ve Avrasya Ekonomik Birliği Anlaşması çerçevesinde üstlendiği taahhütleri dikkate alıyor. Ülkelerimiz arasında vize rejiminin kolaylaştırılması ve geri kabul anlaşmalarının hazırlanabileceği konusunda anlaşmaya varılmasının, Kazakistan ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde gerçek bir atılım olduğunu özellikle kaydetmek istiyorum” diye ekledi.

Daha önce Nursultan Nazarbayev, Kazakistan'ın Avrasya Ekonomik Birliği'nden çıkma hakkını saklı tuttuğunu açıklamıştı. Rusya'nın Vedomosti gazetesi, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Kazak Habar televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Avrasya Ekonomik Birliği sözleşmesinde belirtilen kuralların yerine getirilmemesi durumunda ülkesinin ilgili örgütten çıkacağını söylediğini yazdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.