SON DAKİKA
Hava Durumu

Kerç köprüsü yüzünden Ukrayna ekonomisi kan kaybediyor

Ukrayna Altyapı Bakanı, yasa dışı inşaat edilen Kerç köprüsünün Ukrayna’ya büyük zararlar verdiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2018 18:59
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2018 18:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kerç köprüsü yüzünden Ukrayna ekonomisi kan kaybediyor

Rus işgalcilerin, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kerç Boğazı’nda yasa dışı olarak köprü inşa etmesi Ukrayna’nın Mariupol ve Berdyansk şehirlerindeki durumu istikrarsızlaştırıyor, ayrıca köprü yüzünden Ukrayna onlarca milyon grivna kaybediyor. Ukrayna Altyapı Bakanı Vladimir Omelyan yaptığı bir açıklamada, “Köprünün altından geçebilecek gemilerin ebatları sınırlandığı için büyük paralar kaybediyoruz. Şu an en mütevazi tahminlere göre bile onlarca milyon grivna söz konusu, ancak ben rakamın daha fazla olduğunu düşünüyorum, çünkü biz çalışma yerlerini de kaybediyoruz. Rusya kasıtlı olarak Mariupol ve Berdyansk’teki kaybı büyütmeye çalışıyor.” dedi. Omelyan, Altyapı ve Adalet Bakanlıklarının uluslararası mahkemelerde Rusya’ya karşı dava açmak için birlikte çalıştıklarını bildirdi. 168555 Daha önce Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimi, Kerç Boğazı’nda yasa dışı olarak inşa edilen köprünün “tehlikeli yüklere” kapalı olacağını ileri sürdü. Bununla birlikte işgalciler, hangi yüklerin “tehlikeli” olduğunu belirtmedi. Sözde Kırım Köprüsü’nün önce binek araçlar ve otobüsler için açılacağı, daha sonra kamyonların geçişine izin verileceği iddia edildi.
 
Hatırlanacağı üzere, Ukrayna Adalet Bakanı Pavlo Petrenko, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kerç Boğazı’ndaki yasa dışı köprü inşaatına katılan her şirkete uluslararası yaptırımlar uygulanacağını bildirmişti.
 
Kırım’ın işgalinden sonra çalışmalarını Ukrayna’nın ana kısmında devam eden Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kerç Boğazı’nda köprü inşaatının bölgesel ekolojik felakete neden olabileceğini, kapsamlı çalışmaların Azak denizini Karadeniz körfezine dönüştürebileceğini duyurmuştu. Suyun kimyasal bileşiminin değişmesi, Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’nde yer alan yunus balığı dahil birçok canlı organizmaların yok olmasına neden olacak. Ukraynalı uzmanların değerlendirmelerine göre, Kerç köprüsünün inşaatından dolayı Karadeniz ve Azak Denizi çevresine getirilecek zararın 10 milyar grivnadan (yaklaşık 400 milyon dolar) fazla olabilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.