SON DAKİKA
Hava Durumu

Kerç’te hamsi krizi

Haber Giriş Tarihi: 17.10.2014 08:46
Haber Güncellenme Tarihi: 17.10.2014 09:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kerç’te hamsi krizi

Kırım'ın doğusundaki Kerç şehrinde en yakın zamanda hamsi avlama mevsimi başlayacak. Şehir yönetimi bundan çok endişeli, çünkü şehir içinde bulunan şirketler balığı muhafaza edip depolama kapasitelerine sahip değil.

Daha önce Kerç’te tutulan hamsi hızlı bir şekilde Ukrayna’nın anakarasına satılıyordu. Günümüzde ise Kırımlı balıkçılar tuttuğu balığı Rusya’ya satamıyor.

16 Ekim Perşembe günü Kerç Belediyesi'nde bu sorun ile ilgili toplantı yapıldı. Toplantı sırasında Kerç Belediye Başkanı Sergey Pisarev, bu sene hamsi avlama mevsimin çok zor geçeceğini anlattı.

Sergey Pisarev, “Ukrayna’da talep edilen hamsinin, Rusya’da talebi yok. Rusya Federasyonu büyük bir ülke ve talep de büyük, ama elimizdeki imkanlar balığı işleyip tüm ülkeye gönderme olanağı sağlamıyor” dedi.

‘Şelf’ balık şirketinin Müdürü Pavel Muravlenko, gelecek sene Kerç’te en fazla iki balık şirketinin kalacağını kaydetti.

Muravlenko, “Tutulan hamsi, çaça balığı ve diğer balıkların yüzde 100 olarak satıldığı Ukrayna piyasası günümüzde tamamen kapalı. Rusya piyasası bizim için şimdilik kapalı, hatta bloke ediliyor, çünkü orada kendi satıcıları var. Onlar bizi Rusya’da görmek istemiyor. Balığı satacak yerimiz olmayacak” diye konuştu.

Muravlenko, çözüm olarak devlet desteğinin sağlanması ve bölgede devlet balık işleyen şirketlerin kurulmasını önerdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.