SON DAKİKA
Hava Durumu

Kerç’te köprü yerine tünel yapılabilir

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2014 15:03
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2014 14:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kerç’te köprü yerine tünel yapılabilir

Rusya’yı Kırım’a bağlaması gereken köprü inşaatının tehlikeli olduğu, çünkü ileride hava şartlarından dolayı işletimin zorlaşabileceği bildirildi.

Rusya Devlet Başkanlığı Kırım Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Georgiy Muradov, yabancı şirketlerin köprü yerine tünel inşaatı önerdiğini söyledi.

Kırım ve Akyar’ın sosyal ve ekonomik kalkınma konusunda Rusya Devlet Duması’nda yapılan toplantıda konuşan Muradov, “Çok sayıda tünel ve köprü inşaatı yapan Çin ve Kanada şirketlerinden öneriler geldi. Bu şirketler ilgili alanda 4-5 yıl boyunca çalışıyor ve köprüyü bu yerde inşa etmenin tehlikeli olduğunu söylüyor. Çünkü kışın meydana gelecek buz yağmurları ve fırtına yüzünden köprü en az bir ay çalışamayacak” dedi.

Muradov, “Bunun için modüler esnek tünel inşa etmemiz gerek” diye konuştu.

Dünyada bahsedilen uygulamanın yaygın olduğunu anlatan Muradov, tünel fiyatının 60-80 milyar ruble olabileceğini, böylece köprü fiyatından daha düşük olacağını iddia etti.

Kerç’te köprünün yapılması durumunda inşaatın 2018-2020 yıllarında tamamlanması gerekeceğini söyleyen Muradov, köprüden hem arabaların hem de trenlerin geçebileceğini ve inşaat maliyetinin 228 milyar rubleyi aşacağını kaydetti.

Günümüzde Kerç boğazında taşıma yapan vapurların çalışmasında devamlı aksaklıklar yaşanıyor ve vapura girmek isteyen araç sayısı bini geçiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.