SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Birliği: Kırım Tatarlarının yüzde 50’si bizi destekliyor

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2014 13:29
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2014 12:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Birliği: Kırım Tatarlarının yüzde 50’si bizi destekliyor

Viktor Yanukoviç'in iktidarı döneminde üst düzey büroktartlık yapmış olan Kırım Tatarlarının öncülüğünde kurulan ve Rusya Federasyonu ve onun kurumlarıyla işbirliği yapan Kırım Birliği teşkilatı Başkanı Seytumer Nimetullayev, Kırım Tatarlarının yüzde 50’sinin Kırım Birliği’ni, kalan yüzde 50’sinin ise Kırım Tatar Milli Meclisi’ni desteklediğini iddia etti.

Kırım Birliği Başkanı Seytumer Nimetullayev, Akmescit’te 23 Ekim tarihinde düzenlenen basın toplantısında, “Kırım’da 14 Eylül tarihinde seçimlerin yapılmasından sonra… Bugün Kırım Tatar halkı bölündü, aralarında Kırım Birliği’ni destekleyenler ve Kırım Tatar Milli Meclisi’ni destekleyenler var. 14 Eylül’de oran yarı yarıyaydı. Bugün insanların yaşamak gerektiğini, diğer seçeneğin olmadığını günden güne, saatten saate anladıklarını düşünüyorum çünkü çocuklar büyüyor, doğuyor ve eğitim görüyor. Ben, bizim (Kırım Tatarlarının) Rusya Federasyonu’nda eskisine göre daha iyi yaşamamız için elimden geleni yapacağım” dedi.

Teşkilatının Kırım Tatarları tarafından desteklenmesine ilişkin net bilgileri, nüfus sayımından sonra sunacağını belirten Nimetullayev, “14 Eylül tarihinde yüzde 50’ydi. Nüfus sayımının sonuçlarını bekliyoruz, ama durmadan çalışıyoruz. Nüfus sayımından sonra Kırım’da ikamet eden Kırım Tatarlarının sayısını öğreneceğiz. Kırım Tatarlarının yüzde 50’sinin bizi desteklediğini düşünüyorum, buna inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kırım Birliği, 11 Haziran'da Akmescit’te Moskova Otelinde yapılan toplantıyla kamuoyuna tanıtılmıştı. Kırım Birliği'nin başkanlığını eski Geniçesk Valisi Seytumer Nimetullayev yapıyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.