SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da bölücü örgüt mensuplarına 3'er yıl şartlı hapis

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2011 11:01
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2011 11:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da bölücü örgüt mensuplarına 3'er yıl şartlı hapis
AKMESCİT/SİMFEROPL, 01.03.2011 (QHA) – Rusya yanlısı Sivastopol-Kırım-Rusya örgütü mensupları Valeriuy Podyaçiy ve Semyon Klyuyev, Ukrayna’da bölücü faaliyetler yapmak suçundan 3'er yıl şartlı hapis cezasına çarptırıldı. İlgili kararı, 28 Şubatta Kırım Özerk Cumhuriyeti İstinaf Mahkemesi aldı.
Podyaçiy ve Klyuyev suçlarını itiraf etmediklerini ve karara itiraz edeceklerini bildirirken, Ukraynalı milliyetçileri bu kararı olumlu karşıladıklarını açıkladılar. Ukrayna sağcı Ukrayna Milliyetçiler Kongresi Kırım Şubesi Başkanı Vasıl Ovçaruk, “Madem Podyaçiy ve dostları Rusya’da yaşamak istiyorsa, o zaman göç programından faydalanarak Rusya’ya gitsinler. Bölücülere büyük hapis cezası verip, hapishane yemeği yedirerek suç fikirlerini unutturmak lazım” dedi.
Ukrayna Milli Güvenlik Servisi (SBU) 2008 yılında Valeriy Podyaçiy ve Semyon Klyuyev hakkında bölücülük suçlamasıyla dava açmıştı. Klyuyev, Kırım Parlamentosuna Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını ve Kırım’ın Rusya idaresi altında bulunan bölge olarak ilan edilmesi talebiyle bildiri yayınlamıştı.
Dmitriy Korsak - Osman Bayramaliyev

QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.