SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da halkın yarıdan fazlası Gümrük Birliği’nden yana

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2013 10:41
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2013 10:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da halkın yarıdan fazlası Gümrük Birliği’nden yana

Kiev Uluslararası Sosyoloji Enstitüsü ve Reyting Grubu tarafından yapılan anket Kırım’da halkın yarıdan falzasının AB yerine Rusya’nın liderlik yaptığı Gümrük Birliği’nden yana olduğunu gösterdi.

Kiev Uluslararası Sosyoloji Enstitüsü’nün resmi sitesinde yayımladığı bilgiye göre anket Kırım’ın 41 yerleşim yerinde bu yılın Şubat-Mart aylarında gerçekleştirildi.

Ankete katılanların yüzde 56,9’u tercih olarak “Gümrük Birliği üyeliği” seçeneğini seçti. Katılımcıların yüzde 25,9’u “Ukrayna’nın sonradan AB’ye üyesi olması koşuluyla AB ile ile siyasi ortaklık anlaşması imzalanması”ndan yana olduğunu ifade etti. Katılımcıların yüzde 17,2’si ise kararsız kaldı.

Nüfusunun çoğunluğunu etnik Rusların oluşturduğu Kırım Özerk Cumhuriyetinde vatandaşların yüzde 73’ü Ukrayna’da çifte vatandaşlığa izin verilmesi gerektiğini düşünüyor. Katılımcılarının yüzde 40’ı ikinci vatandaşlık olarak Rusya vatandaşlığı edinmek isteyeceğini bildirdi. Kırımlıların vatandaşı olabilmeyi istediği ülkeler listesinde ikinci sırada Almaya yer alıyor, katılımcıların yüzde 11’i Almanya vatandaşlığı edinmek istiyor.

Ukrayna ve Avrupa Birliği Kasım ayında Ortaklık Anlaşmasını imzalamayı planlıyor ancak o zamana kadar Kiev, Avrupa Birliği tarafından öne sürülen talepleri yerine getirmesi gerekiyor. Rusya ise Ukrayna’ya Gümrük Birliği ve oluşturulmakta olan Avrasya Ekonomik Birliği’ne katılmasını teklif ediyor ancak Kiev bu birliklere katılmaya istekli davranmıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.